>
Znacie to uczucie, gdy po ciężkim, stresującym dniu macie ochotę zjeść coś dobrego? Najczęściej nie jest to wyszukane danie w modnej restauracji, a przeciwnie - coś prostego, swojskiego, bezpiecznego. Coś, co wprawia w dobry nastrój, uspokaja, odpręża. Taki rodzaj jedzenia określa się mianem comfort food, czyli mówiąc najprościej jedzenia, które ma poprawić samopoczucie. Jaki rodzaj żywności można określić tą nazwą, czy jest zdrowa i czy można ją znaleźć w każdym sklepie? Śpieszymy z wyjaśnieniem!
Co to jest comfort food
Według źródeł sformułowanie to zostało użyte po raz pierwszy w 1966 roku, w amerykańskim czasopiśmie Palm Beach Post w artykule na temat otyłości. Pojawiła się w nim teza, że niektórzy ludzie w stresujących okolicznościach sięgają po określony rodzaj jedzenia, żeby się uspokoić i poprawić sobie nastrój. Kojące działanie tych posiłków nie wynika wyłącznie z faktu, że są smaczne i zaspokajają głód, ale przede wszystkim z tego, że przywołują pozytywne skojarzenia, uruchamiają dobre wspomnienia i nawiązują do momentów, w których czuliśmy się radośni i spokojni. Co ciekawe, trudno jest sprecyzować, jakie dokładnie jedzenie mieści się w tej kategorii. Ze względu na swój sentymentalny charakter dla każdej osoby mogą być to zupełnie inne potrawy czy produkty. Różnice będą też na pewno pojawiać się z uwagi na tradycje kulinarne panujące w różnych krajach i regionach. Można jednak wytypować grupy żywności, które prawie zawsze znajdują się na liście „pocieszającego jedzenia”. W polskich realiach są to zazwyczaj:
Czy comfort food jest zdrowe
Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wszystko zależy od tego, co stanowi nasze ulubione "pocieszające danie" i jak często po nie sięgamy. Warto w tym miejscu wyjaśnić, jak działa mechanizm poprawiania naszego samopoczucia poprzez jedzenie. Za odczuwanie przyjemności podczas jedzenia odpowiada obszar w mózgu nazywany ośrodkiem przyjemności lub układem nagrody. Stanowi on część układu limbicznego, odpowiedzialnego za regulowanie naszych stanów emocjonalnych. W ośrodku przyjemności znajdują się ciała komórkowe wydzielające dopaminę, czyli hormon, który odgrywa najważniejszą rolę w pojawianiu się uczucia przyjemności. Zwiększone wydzielanie dopaminy może być stymulowane przez niektóre substancje a także aktywności i zachowania. Wyższe stężenie hormonu pojawia się np. podczas wysiłku fizycznego, ale także gdy sięgamy po jedzenie, które lubimy. Wysoki poziom hormonów szczęścia pozwala obniżyć stres i wpływa korzystnie na działanie całego organizmu. Jednak biorąc pod uwagę, że zazwyczaj na liście naszych comfort food znajdują się potrawy słodkie, wysokokaloryczne i często wysoko przetworzone, za to o niskiej wartości odżywczej, warto zachować umiar i nie traktować tego rodzaju jedzenia jako najlepsze remedium na zły nastrój.
Comfort food w Twoim sklepie
Jak łatwo się domyślić produkty i potrawy z listy comfort food znajdują się w asortymencie każdego sklepu spożywczego. Będzie można znaleźć je zarówno wśród artykułów świeżych, jak mrożonych, w dziale garmażeryjnym, cukierniczym i piekarniczym, a także na coraz częściej spotykanych stoiskach z żywnością serwowaną na gorąco. Wszystkie urządzenia i meble niezbędne do ich prawidłowego przechowywania znajdziecie w ofercie RAPA!
Jeżeli chcesz poznać lepiej naszą ofertę skontaktuj się z nami telefonicznie za pomocą numeru 81 742 53 10 lub napisz na adres: rapa@rapa.lublin.pl. Chętnie udzielimy odpowiedzi na każde pytanie!