>
Na pewno zetknęliście się już z pojęciem silnika inwerterowego, które od jakiegoś czasu pojawia się w kontekście urządzeń AGD, przede wszystkim pralek. Być może zainteresuje Was fakt, że silnik tego typu ma o wiele szersze zastosowanie i doskonale sprawdza się również w urządzeniach chłodniczych. Jak działa silnik inwerterowy i czy warto postawić na takie rozwiązanie? Odpowiedzi znajdziecie w tekście poniżej!
Urządzenie chłodnicze z silnikiem inwerterowym i bez niego
Podstawowa różnica między tymi dwoma typami urządzeń chłodniczych polega na działaniu ich sprężarki. W przypadku sprężarki z inwerterem mamy do czynienia z innym rodzajem silnika. Jest to silnik BLDC zasilany przez specjalistyczny zasilacz implusowy (falownik), nazwany inwerterem. Sprężarki poprzedniej generacji są wyposażone w asynchroniczny silnik klatkowy, który pracuje ze stałą prędkością i wydajnością. Sprężarka z inwerterem jest bardziej elastyczna - pracuje ze zmienną prędkością i wydajnością, dostosowując się do zmiennego obciążenia parownika, a tym samym jest bardziej energooszczędna. Sprężarka z asynchronicznym silnikiem klatkowym ma ciężki rozruch i potrzebuje dużego prądu rozruchowego, natomiast w sprężarce z silnikiem inwerterowym rozruch jest bardzo łagodny i wymaga niskiego prądu rozruchowego, równego prądowi pracy.
Silnik inwerterowy – budowa i zasada działania
Silnik inwerterowy zbudowany jest z wirnika bez szczotek, ale z magnesami stałymi oraz stojana z uzwojeniami lub magnesami i uzwojeniami. Do wytwarzania energii wykorzystywane są tu właśnie magnesy. Kiedy pola magnetyczne zaczynają oddziaływać na siebie, powstaje moment obrotowy, który wprawia silnik w ruch. Dzięki takiej konstrukcji sprężarka pracuje bardzo cicho, a brak tarcia przekłada się również na większą energooszczędność sprzętu. Wirnik pobiera znacznie mniej prądu, ponieważ nie wykonuje tak dużej pracy. Dzięki temu jest on bardziej wydajny i efektywny. Według deklaracji producentów silników zużywają one o 30 - 50% mniej energii, co znacząco wpływa na zmniejszenie rachunków za prąd. Warto zwrócić uwagę, że silnik inwerterowy jest również o wiele sprawniejszy od silnika klatkowego. Jego praca opiera się na działaniu zasilania impulsowego przez inwerter w celu podtrzymania indukcji magnetycznej. Co istotne, magnesów zastosowanych w silniku nie trzeba wymieniać. Nie nagrzewają się one szybko, są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i bardzo dobrze znoszą intensywne codzienne użytkowanie. Silnik inwerterowy jest w związku z tym mało awaryjny i bardziej wytrzymały.
Główne zalety silnika inwerterowego
Jeśli wahasz się pomiędzy zakupem urządzenia chłodniczego wyposażonego w inwerter lub bez niego, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę:
W ofercie RAPA aktualnie dostępna jest lada chłodnicza GT, którą na zamówienie możemy wyposażyć w silnik inwerterowy. Więcej informacji uzyskasz w Dziale Obsługi Klienta pod numerem 81 742 53 10 lub pisząc na adres: rapa@rapa.lublin.pl. Chętnie udzielimy odpowiedzi na każde pytanie!