Dlaczego chłodziarka chłodzi?

3 нояб. 2022 г.

Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez urządzeń chłodniczych. Utrzymując odpowiednio niską temperaturę żywności, zachowują jej świeżość i wydłużają czas przydatności do spożycia. Ich obecność jest tak oczywista, że rzadko zastanawiamy się, jak właściwie działają. A warto to wiedzieć, ponieważ wtedy łatwiej zrozumieć zasady prawidłowego użytkowania chłodziarek, popularnie nazywanych lodówkami. Gotowi na dawkę wiedzy? Zaczynamy!

 

Różne rodzaje chłodzenia

 

Od momentu powstania pierwszej chłodziarki elektrycznej w urządzeniach tego typu testowano i wykorzystywano różne metody chłodzenia. Powstały m.in. chłodziarki absorbcyjne, adsorpcyjne, sprężarkowe, termoelektryczne, magnetyczne i termoakustyczne. Z uwagi na wysoką wydajność i stosunkowo prosty układ chłodniczy największą popularność zyskały chłodziarki sprężarkowe, czyli takie, jakie powstają w RAPA.

 

Układ chłodzenia chłodziarki sprężarkowej

 

Najważniejszym elementem układu chłodzenia w chłodziarce sprężarkowej jest, jak łatwo się domyślić, sprężarka. To serce urządzenia. Jej zadaniem jest pompowanie czynnika chłodniczego przez cały układ chłodzący. W przypadku awarii tego podzespołu konieczna jest jego szybka naprawa lub wymiana, w przeciwnym wypadku urządzenie przestaje działać prawidłowo. Drugim elementem niezbędnym w układzie chłodzenia jest skraplacz (inaczej kondensator), znajdujący się na zewnątrz komory urządzenia i odpowiedzialny za zmianę stanu skupienia czynnika chłodniczego z gazu w ciecz, a w wyniku tego oddanie ciepła do otoczenia.

Kolejnym elementem układu jest kapilara (ewentualnie zawór rozprężny), czyli bardzo cienka rurka, która pełni funkcję rozprężającą i obniżającą temperaturę czynnika chłodniczego w postaci cieczy. W urządzeniach RAPA za kapilarą umieszcza się jeszcze filtr-odwadniacz, który ma za zadanie usuwanie nadmiaru wilgoci z układu, zabezpieczając od wewnątrz przed korozją.

Ostatni element układu stanowi parownik, znajdujący się wewnątrz chłodziarki. To bezpośrednio on odpowiada za chłodzenie produktów znajdujących się w urządzeniu. Oczywiście cały proces nie byłby możliwy bez dwóch jeszcze elementów:

  • czynnika chłodniczego, czyli czynnika termodynamicznego, który bierze udział w wymianie ciepła. W przypadku urządzeń RAPA zazwyczaj jest to ekologiczny R-290 lub R-455A.
  • termostatu, który reguluje proces chłodzenia, monitorując temperaturę wewnątrz chłodziarki. Gdy jest za wysoka uruchamia sprężarkę, gdy natomiast osiąga pożądany poziom, wyłącza ją.
     


 

 

Proces chłodzenia w chłodziarce sprężarkowej

 

Poznałeś już wszystkie podstawowe elementy układu chłodzenia w chłodziarce sprężarkowej. Pora na wyjaśnienie jak to wszystko działa.

  1. Wszystko zaczyna się od sprężarki, która spręża zimny, gazowy czynnik chłodniczy, powodując wzrost jego temperatury i ciśnienia.
  2. Gorący czynnik doprowadzany jest do skraplacza, zlokalizowanego na zewnątrz komory urządzenia, gdzie skrapla się, czyli zmienia stan skupienia z gazu w ciecz, jednocześnie oddając ciepło do otoczenia. W ten sposób temperatura powstałej cieczy zmniejsza się.
  3. Następnie, w celu dalszego obniżenia temperatury, czynnik w postaci cieczy przeprowadza się przez kapilarę.
  4. W kolejnym etapie schłodzony czynnik trafia do parownika, znajdującego się w środku chłodziarki. Tam w warunkach niskiego ciśnienia czynnik w postaci cieczy wrze, pobierając ciepło z otoczenia i chłodząc wnętrze urządzenia. Czynnik w postaci gazu kierowany jest do sprężarki i cały cykl powtarza się.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to nieskomplikowane, jednak warto pamiętać, że sprawność i wydajność procesu zależy przede wszystkim od właściwego doboru podzespołów i ich parametrów (co w RAPA robimy z pasją od ponad 25 lat!) oraz prawidłowego użytkowania urządzeń chłodniczych. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość skraplacza, czy zapobieganie nadmiernej pracy sprężarki, o czym szerzej piszemy w artykule 10 fundamentalnych zasad prawidłowego użytkowania urządzeń chłodniczych

   

 

Jeżeli chcesz poznać lepiej naszą ofertę skontaktuj się z nami telefonicznie za pomocą numeru 81 742 53 10 lub napisz na adres: rapa@rapa.lublin.pl. Chętnie udzielimy odpowiedzi na każde pytanie!


 

 

 

 

Проверить так же