Sezon na tulipany

20 янв. 2023 г.

Tulipany to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Od ponad czterech stuleci są nieodłączną ozdobą europejskich ogrodów, a jako kwiat cięty zachwycającą dekoracją wnętrz. Jako kwiaty uprawne największą popularność zyskały w Holandii, gdzie traktowane są jak dobro narodowe. O ich wysokiej pozycji w kulturze Niderlandów świadczy choćby obchodzony tam co roku w styczniu Narodowy Dzień Tulipana. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Wam ich historię i podsunąć kilka związanych z nimi florystycznych wskazówek.

 

Krótka historia tulipana

 

Naturalnym obszarem występowania tulipanów jest Azja Środkowa: od Turcji, przez Iran i Kazachstan, ale spotykane są także w północno-wschodnich Chinach i Japonii. Dziko rosną też w Afryce Północnej i Europie Południowej. Jako pierwsi pięknem tych kwiatów zachwycili się władcy Imperium Osmańskiego, którzy wprowadzili te rośliny do swoich ogrodów. Tulipany były w tym okresie niezwykle prestiżowym kwiatem. Uprawiano je w zamkniętych, niedostępnych dla postronnych widzów ogrodach. Na ich posiadanie mogli pozwolić sobie wyłącznie ludzie zamożni. Do Europy kwiaty te trafiły w połowie XVI wieku, prawdopodobnie za sprawą austriackiego ambasadora, który otrzymał je na dworze sułtana Turcji. Uprawą tulipanów, początkowo w Austrii, a następnie w rodzinnej Holandii, zajął się botanik Karol Kluzjusz. Jego wielka pasja zaowocowała stworzeniem licznych odmian egzotycznej rośliny, która cieszyła się coraz większym zainteresowaniem miłośników kwiatów.

 
 

 

Tulipanowa gorączka

 

W XVII w. Holandię opanowało prawdziwe tulipanowe szaleństwo. Wraz z popularnością rosła też cena tulipanowych cebulek, a handel nimi szybko stał się przedmiotem spekulacji. Za najciekawsze, najrzadsze odmiany płacono ogromne sumy. Niejednokrotnie by zdobyć te najbardziej wyjątkowe zastawiano domy czy gospodarstwa. W końcu tulipanowa bańka pękła, a spadające w ogromnym tempie ceny kwiatów wielu inwestujących w nie ludzi doprowadziły do bankructwa. Mimo spektakularnego finansowego krachu tulipany nie przestały być darzone sympatią przez amatorów kwiatów, choć straciły pozycję roślin ekskluzywnych. Dzięki obniżeniu cen stały się dostępne dla szerszego grona osób i szybko upowszechniły. Współcześnie w formie uprawnej spotykamy je prawie wszędzie na świecie. Znanych jest blisko 120 gatunków botanicznych tulipana, które rozwinęły się w tysiące odmian. Kwiaty występują niemal we wszystkich kolorach tęczy. Chętnie wykorzystywane są w aranżacjach florystycznych związanych z Wielkanocą, wręczane z okazji Dnia Kobiet czy Walentynek. W sprzedaży cięte tulipany dostępne są od stycznia do końca kwietnia.

 

 

Jak dbać o cięte tulipany

 

Niestety, cięte tulipany nie należą do kwiatów szczególnie trwałych. Jeśli jednak będziemy trzymać się kilku prostych zasad dłużej będziemy się cieszyć ich pięknym widokiem:

 

1. Serwuj kwiatom świeżą, chłodną wodę.

Tulipany powinny stać w czystej wodzie. Nie powinna ona wypełniać wazonu w całości, ale pozwalać wszystkim końcówkom swobodnie się zanurzyć i pobierać wodę. Woda powinna być systematycznie zmieniana, najlepiej codziennie, a maksymalnie co drugi dzień. Należy też sprawdzać jej poziom, ponieważ tulipany dużo jej „piją”.

 

2. Regularnie przycinaj łodygi.

Czynnością, która pozwoli nam zachować tulipany w dobrej kondycji na dłużej, jest przycinanie łodyg. Pierwsze należy wykonać jeszcze przed włożeniem kwiatów do wazonu. Łodygi powinny zostać skrócone o ok. 3 cm, pod kątem, tak by zwiększyć powierzchnię poboru wody. Czynność należy powtarzać co jakiś czas, każdorazowo skracając łodygi o ok. 0,5 cm, zawsze ukośnie.

 

 

3. Zapewnij kwiatom chłód.

Cięte tulipany powinno trzymać się z dala od źródeł ciepła. Ustawione w nasłonecznionym oknie lub w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika szybko stracą jędrność i zwiędną. Sprzyja im chłód. W mieszkaniu należy umieszczać je w chłodnych i przewiewnych miejscach. W kwiaciarni idealnym dla nich rozwiązaniem będzie wstawienie do altany lub lady chłodniczej na kwiaty, która zapewni im doskonałą kondycję przez wiele dni. Przeprowadzony przez nas eksperyment wykazał, że przy zachowaniu systematyczności w wymianie wody tulipany zamknięte w altanie utrzymują się w dobrym stanie do 18 dni i kilka dni po wyjęciu! Warto również wiedzieć, że chłód jest w stanie „reanimować” rośliny, których łodygi osłabły i wygięły się. Kwiaty należy owinąć papierem i wstawić je do wazonu z wodą z kilkoma kostkami lodu lub ustawić na jakiś czas w dość chłodnym miejscu. Zimno sprawi, że łodygi odzyskają jędrność, a kołnierz z papieru pozwoli wrócić im do pionu.

 

4. Zadbaj o odpowiednie towarzystwo.

Choć tulipany wizualnie pięknie komponują się z innymi gatunkami kwiatów, najlepiej czują się we własnym gronie. Łączenie ich w bukietach np. z żonkilami przyspieszy ich więdnięcie, z kolei jeśli do kompozycji włączymy róże, tulipany zaszkodzą tym ostatnim.

 

 

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat altan i lad chłodniczych na kwiaty lub poznać całą naszą ofertę skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta pod nr tel.: 81 742 53 10 lub pisząc na e-mail: rapa@rapa.lublin.pl. Z przyjemnością udzielimy wszelkich informacji!

 

Проверить так же