Błędy przy ustawianiu urządzeń

Nie popełniaj tych 4 błędów, jeśli chcesz uniknąć usterek

28 янв. 2021 г.

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje urządzenie się grzeje? A może słyszysz od czasu do czasu „klikanie” agregatu i nie wiesz, czym jest spowodowane. Większości usterek możesz uniknąć, jeśli dobrze zaplanujesz ustawienie urządzeń w pomieszczeniu. Dzisiaj zdradzamy najczęstsze błędy, które prowadzą do wyższych rachunków za prąd i konieczności wzywania serwisu. 

 

Po pierwsze: zaplanuj przestrzeń do działania

 

Prawidłowe zaplanowanie ustawienia mebli i urządzeń chłodniczych w restauracyjnej kuchni, magazynie czy na sklepie, to jeden z najważniejszych etapów. Pozwala wygospodarować miejsce na sprzęt, wygodne przejścia i przewidzieć ścieżki, po których poruszać się będą pracownicy czy klienci. 

 

Planowanie pozwoli Ci nie tylko zmierzyć wszystkie odległości. Dzięki temu, że uważnie przyjrzysz się pomieszczeniu, unikniesz 4 poważnych błędów i dzięki temu Twoje urządzenia będzie działało sprawnie przez lata. 

 

Wybierz właściwą klasę klimatyczną

 

Wybierając urządzenie do swojego biznesu, dokładnie sprawdź jego klasę klimatyczną. Wśród urządzeń chłodniczych najczęściej spotkasz takie, które pracują w:

  • 3 klasie klimatycznej, dla których temperatura otoczenia musi mieścić się w przedziale od +16°C do +25°C,
  • 4 klasie klimatycznej, jeśli otoczenie Twojego urządzenia wskazuje temperaturę od +18°C do +30°C.
 

Dlaczego to takie ważne? Temperatura otoczenia wpływa na to, jaką temperaturę możesz uzyskać w środku urządzenia. Ta z kolei wpływa na świeżość produktów spożywczych i bezpieczeństwo ich przechowywania. Dodatkowo, jeśli dopuszczalna temperatura otoczenia zostanie przekroczona, urządzenie może pobierać więcej prądu, pracować mniej efektywnie i głośniej. 

 

Pamiętaj też, że na temperaturę otoczenia wpływa również światło słoneczne, które dostaje się do pomieszczenia. Lodówka nie powinna stać zaraz za oknem lub w innym miejscu, do którego docierają promienie słoneczne (nawet te zza okiennej szyby). Każde dodatkowe źródło ciepła będzie miało niekorzystny wpływ na pracę urządzenia chłodniczego.


Planuj pomieszczenie, by urządzenia działały poprawnie

 

Odpowiednia wentylacja

 

W profesjonalnej kuchni z pewnością planujesz dodatkową wentylację lub instalację klimatyzacji. Pamiętaj, by nie kierować wylotu wentylacji bezpośrednio na urządzenie chłodnicze. Dlaczego? 

  • Wentylacja może zaburzać obieg powietrza w urządzeniu i powodować jego nieprawidłową pracę, 
  • jeśli np. na ladę chłodniczą skierujesz strumień ciepłego powietrza, urządzenie będzie musiało pracować dłużej, by utrzymać właściwą temperaturę, co doprowadzi m.in. do strat energii;
  • strumień powietrza z wentylacji czy klimatyzacji zawiera wilgoć, która będzie gromadzić się w postaci lodu na parowniku. 
 

Odstęp od innych urządzeń i nie tylko

 

Kuchenki, piece czy inne urządzenia z agregatem również wytwarzają ciepło podczas pracy. Aby urządzenie chłodnicze pracowało bez zakłóceń, umieść je w odpowiedniej  odległości od innych  źródeł ciepła. 

 

Planując ustawienie urządzeń chłodniczych, weź pod uwagę również odległość, którą musisz pozostawić od sufitu i ścian. Powietrze, które wydostaje się przez kratkę wentylacyjną, potrzebuje przestrzeni. Dla przykładu odległość  między sufitem a szafą chłodniczą z agregatem górnym musi wynosić przynajmniej 60 cm. 

 

Pilnuj temperatury produktów i właściwego ich ułożenia 

 

Produkty, które mają być przechowywane w urządzeniu chłodniczym, nie mogą być zbyt ciepłe. Pamiętaj, że towar powinien być wstępnie schłodzony, maksymalnie 4°C cieplejszy, niż temperatura, w której będzie przechowywany. 

 

W każdej instrukcji obsługi znajdziesz również wskazówki, w jaki sposób produkty powinny być rozłożone, aby urządzenie pracowało wydajnie i bezpiecznie. Wskazane są tam również te elementy urządzenia, których nie możesz zasłaniać, aby nie blokować przepływu powietrza wewnątrz. 


Opary i ciepło może uszkodzić urządzenie

 

Na to musisz zwrócić uwagę

 

Wszystkie te błędy mogą prowadzić do uszkodzenia podzespołów urządzenia i konieczności wezwania serwisu lub naprawy. Zatem za każdym razem, gdy Twoje urządzenie zaczyna pracować głośniej, termostat wskazuje alarm wysokiej temperatury (HI) lub słyszysz charakterystyczne „klikanie”, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z opisanych błędów. 

 

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji

 

Regularne i prawidłowe czyszczenie urządzenia, to najlepsze, co możesz zrobić, by Twoja lodówka pracowała prawidłowo. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak prawidłowo dbać o czystość urządzeń chłodniczych.

 

Masz pytania? Chętnie pomożemy. Skontaktuj się z naszym Serwisem lub Działem Obsługi Klienta. Wszystkie informacje znajdziesz w zakładce „Kontakt”.

 

Проверить так же