Stwórz raj dla kwiatów i przedłuż ich świeżość - wskazówki dla profesjonalistów i amatorów

25 мар. 2021 г.

Gdy temperatury na zewnątrz rosną to znak, że należy przygotować się na częstsze podlewanie kwiatów ciętych i wymianę wody. Właściciele kwiaciarni znają mnóstwo sposób na przedłużenie życia roślin. Ze wszystkich nich najlepiej działa… chłód. Jak niska temperatura pomaga w prowadzeniu kwiaciarni i sprzedaży kwiatów i jakie rozwiązania dla florystów przygotowali producenci urządzeń chłodniczych? Zapraszamy do lektury.



 

Niska temperatura ma korzystny wpływ na kwiaty

Zastanawiasz się, jakie korzyści ma przechowywanie kwiatów w niskiej temperaturze? Chłodnie i lodówki wstawia się do kwiaciarni głównie po to, by ograniczyć straty. Jeśli jesteś florystą, niska temperatura w kwiaciarni jest Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ:

  1. spowalnia rozwój kwiatów i pąków, dzięki czemu kwiaty dłużej nadają się do sprzedaży pojedynczo i w bukiecie;
  2. ogranicza parowanie wody z liści a tym samym ilość wody pobieraną przez rośliny z pojemnika, dzięki czemu zmniejszasz zużycie wody; 
  3. zmniejsza intensywność biosyntezy etylenu, który sprzyja niszczeniu chlorofilu, starzeniu się i zrzucaniu liści, dzięki czemu rośliny pozostają zdrowe dłużej;
  4. ogranicza rozwój bakterii i chorób.

Altana chlodnicza na kwiaty

 

Jaka temperatura jest najlepsza dla kwiatów?

W uproszczeniu przyjmuje się, że rośliny kwitnące (kwiaty cięte i  doniczkowe) powinno się przechowywać w pomieszczeniu, w którym temperatura mieści się przedziale od 5°C do 8°C. W przypadku kwiatów ciętych powinny być one zanurzone w wodzie, o temperaturze zbliżonej do tej w pomieszczeniu (nie niższej), na głębokość 5-7 cm. 

Jeśli masz w swojej kwiaciarni specjalną chłodnię lub magazyn pamiętaj, by poszczególne gatunki i rodzaje magazynować w oddzielnych pojemnikach. Ciętą zieleń - rzecz jasna - trzymaj w osobnych naczyniach. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, oddziel ją od kwiatów, które wydzielają zapachy. Możesz w tym celu zastosować izolację z folii polietylenowej lub celofanu.   

Jeśli w Twojej kwiaciarni nie ma miejsca na chłodnię czy chłodzony  magazyn, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie altana chłodnicza na kwiaty. Dzięki niej nie tylko utrzymasz optymalną dla kwiatów temperaturę i wilgotność, ale jednocześnie wyeksponujesz kwiaty czy gotowe bukiety. Altana zaprojektowana została z myślą o tych florystach, którzy chcą zwiększyć sprzedaż gotowych bukietów i zachować ich świeżość na dłużej. Altanę możesz wyposażyć tak, by spełniała Twoje potrzeby, sprawdź w konfiguratorze


Zalety niskiej temperatury

 

Jak dbać o kwiaty cięte - proste wskazówki 

 

Kupiłeś bukiet prosto z naszej lady kwiatowej i chcesz upewnić się, że będą długo wyglądały świeżo w Twoim domu. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, z którymi poradzi sobie każdy amator.

 

Pamiętaj, że jeśli właściwie zaopiekujesz się kwiatami ciętymi, odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem przez kolejne 7, nawet do 12 dni. Zanim jednak przejdziemy do omówienia metod, które pozwolą cieszyć się pięknym bukietem kilka dni dłużej, pamiętaj, że niektóre gatunki mają w naturze to, że trzymają się lepiej. Należą do nich: róże, lilie, frezje, stokrotki i słoneczniki. Warto je wybierać, jeśli chcesz dać komuś bukiet w prezencie. 


Lada na kwiaty

 

Świeży bukiet na dłużej w 5 prostych krokach

 
  1. Wybierz właściwy wazon. Wbrew pozorom wysokich kwiatów nie musisz trzymać w wysokim pojemniku. Na przykład peonie, które mają większe i "cięższe" kwiaty, powinny być obcięte krótko i wstawione do niskiego wazonu, w którym będą się o siebie stabilnie opierać. Do wysokiego wazonu lepiej wstawić lżejsze, delikatniejsze kwiaty. W obu przypadkach pamiętaj, by nie układać roślin zbyt ciasno. 
 
  1. Obetnij kilka centymetrów łodygi - użyj w tym celu ostrych nożyc lub noża i tnij tak, by końcówka łodygi była ostra (obcięta pod kątem). Dzięki temu kwiaty nie będą płasko przylegać do dna zbiornika z wodą, co za tym idzie - będą lepiej pobierać wodę. Przycinaj kwiaty co kilka dni, aby przedłużyć ich świeżość. 
 
  1. Pozbądź się liści, które znajdują się poniżej poziomu wody - to sprawi, że bukiet będzie wyglądał lepiej, ale też zapobiegnie rozwijaniu się bakterii i gnicia roślin. 
 
  1. Nawadniaj mądrze - wazon powinien być czysty, wypełniony wodą o temperaturze pomieszczenia. Możesz wsypać dodatkowy środek, który przedłuży żywotność kwiatów. Pamiętaj też, żeby myć wazon przy każdej zmianie wody (mniej więcej co 2-3 dni). 
 
  1. Unikaj bezpośredniego słońca, ciepła, przeciągów i... owoców. Kwiaty zachowają piękny wygląd na dłużej w chłodnym pomieszczeniu. Zatem nie wystawiaj wazonu na bezpośrednie słońce, nie stawiaj go też w pobliżu kaloryfera czy kominka. Przeciągi i klimatyzacja również mogą wpływać na szybszą utratę wody. Kwiaty nie powinny też stać blisko owoców, ponieważ te dojrzewając, wydzielają etylen, który powoduje m.in. szybsze starzenie się i obumieranie liści. 
 

Sprzedawaj kwiaty mądrzej


Właściwa temperatura przechowywania kwiatów to sposób, by prowadzić biznes florystyczny sprytniej. Przygotuj się na rosnące temperatury i zamów altanę chłodniczą na kwiaty lub ladę, dzięki której sprzedasz gotowe bukiety w systemie samoobsługowym. Masz pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.  

Проверить так же