Szafa chłodnicza Cargo – niezawodne wsparcie w logistyce

15 сент. 2022 г.

Transport i logistyka to kluczowe elementy gospodarki we współczesnym świecie. Od szybkiego przepływu surowców i towarów zależy prawidłowe funkcjonowanie większości dziedzin naszego codziennego życia. Odczuliśmy to szczególnie w szczytowym momencie pandemii covid-19 oraz od początku wojny w Ukrainie. Właśnie z tego powodu na całym świecie dąży się do maksymalnego usprawnienia i optymalizacji dostaw. Włączamy się w ten nurt, proponując urządzenie, które pomoże połączyć dostawy niewielkich ilości produktów wymagających chłodzenia ze standardowymi towarami. Poznajcie szafę chłodniczą Cargo!

 

Chłodzenie w drodze

 

Wyobraźmy sobie, że musimy przewieźć na odległość 733,9 km (odległość z Lublina do Szczecina) 2 kartony leku, który można przechowywać w stałej temperaturze nie wyższej niż 4°C i kilkadziesiąt kartonów innych leków, które powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Jak połączyć transport na dużą odległość produktów wymagających tak różnych warunków? Idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie w samochodzie dostawczym zaprojektowanej przez nas szafy chłodniczej Cargo! Pozwoli ona bez problemu w jednym załadunku umieścić towary, które muszą być przechowywane w odmiennych temperaturach.

Szafa Cargo jest urządzeniem dedykowanym do użytkowania w pojazdach, ale została skonstruowana w taki sposób, że może być zasilana z różnych źródeł. Prądem stałym 12 V lub 24 V (czyli prądem, który możemy znaleźć w gniazdach zapalniczki w samochodach osobowych lub dostawczych) lub prądem zmiennym 230 V (standardowy prąd z gniazdka), co pozwala swobodnie używać jej także jako klasycznej szafy magazynowej. Dzięki wyposażeniu w podstawę ze stali w kształcie standardowej palety, może być wygodnie przestawiana za pomocą wózka widłowego. Cargo powstało z myślą o transporcie leków, aby zastąpić kontenery pasywne (pojemniki izolowane z wkładem zimnym) i umożliwić wygodny transport towaru bez konieczności monitorowania stanu pojemników, ale można w niej przewozić również żywność i wszystkie produkty, które wymagają utrzymania stałej, niskiej temperatury.

 

 

szafa chlodnicza Cargo w samochodzie

 


Temperatura pod ścisłą kontrolą

 

Najważniejszą kwestią związaną z transportem produktów wymagających stałej niskiej temperatury jest jej utrzymanie przez cały czas na właściwym poziomie. By mieć pewność, że temperatura nie przekroczy zadanej wartości umieściliśmy czujnik temperatury w najcieplejszym miejscu w komorze. Przy nastawie termostatu na 4°C temperatury wewnątrz mieszczą się w zakresie -1°C - +4°C, a przy nastawie termostatu na 7°C mieszczą się w zakresie +4°C - +7°C. Obok czujnika umieściliśmy otwór walidacyjny o średnicy Ø 11 mm (wejście od góry), pozwalający na wprowadzenia dodatkowego czujnika do rejestrowania temperatury wewnątrz komory. Na tylnej ścianie wewnętrznej znajduje się kierownica powietrza, dla zachowania jak najlepszego rozkładu temperatur w całej komorze.

 

Nie martwisz się o skropliny

 

Urządzenie stosowane jest głównie do transportu towarów, a tym samym jest rzadko otwierane, więc na parowniku zbiera się bardzo mało szronu. Szafę Cargo wyposażyliśmy w system automatycznego odparowania skroplin, który działa w oparciu o gorące gazy czynnika chłodniczego. To rozwiązanie zmniejsza zużycie prądu z uwagi na brak grzałki elektrycznej. System ten jest praktycznie bezobsługowy. Rurka odprowadzająca skropliny położona jest na dnie pojemnika, w którym woda gromadzi się, a następnie jest z niego odparowywana, bez potrzeby dodatkowej ingerencji. Dla większego bezpieczeństwa wyposażyliśmy szafę w dodatkowy pojemnik, do którego awaryjnie spływa nadmiar wody. Pojemnik ten wyposażony jest w przezroczystą rurkę kontrolną, która zarazem pełni funkcję rurki spustowej. Dostęp do skraplacza nie wymaga narzędzi. Wystarczy odpiąć klamrę umieszczoną obok kratki i przesunąć kratkę w lewo. Dzięki temu konserwację i czyszczenie wykonujesz szybko i bez problemów.

 

Konstrukcja, na której można polegać

 

Szafa chłodnicza Cargo to mocna i trwała konstrukcja, zapewniająca świetne parametry chłodnicze. Izolację komory stanowi warstwa pianki poliuretanowej. Dno komory, ściana tylna, i sufit wykonane zostały z blachy nierdzewnej, a ściany boczne i drzwi z aluminium. Szafa wyposażona jest w 3-częściowy podest wytwarzany z blachy nierdzewnej 2,0 mm, pod którym przepływa powietrze, dzięki czemu towar jest równomiernie schładzany. Wnętrze szafy pozbawione jest półek, co pozwala dowolnie dysponować przestrzenią. Na drzwiach i plecach zamontowaliśmy ograniczniki, zabezpieczające przed przypadkowym zasłonięciem kanału powietrznego przez produkty.

 

 

wymiary szafy chlodniczej Cargo

 

 

Zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora

 

Zadbaliśmy o bezpieczeństwo i komfort użytkowania Cargo, dlatego w sytuacji nadmiernego spadku napięcia na akumulatorze urządzenie wyłączy się, by umożliwić bezpieczne uruchomienie pojazdu transportowego. W momencie wyłączenia urządzenia od zasilania mamy od 10 do 20 minut w zależności od modelu na podłączenie do kolejnego źródła napięcia, aby utrzymać temperatury w nominalnych zakresach.

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o szafie Cargo lub innych urządzeniach dostępnych w ofercie RAPA, zachęcamy do skontaktowania się z naszym Działem Obsługi Klienta pod nr tel. 81 742 53 10 lub za pośrednictwem e-mail: rapa@rapa.lublin.pl. Chętnie udzielimy wszelkich informacji!

Проверить так же