Zagraj światłem – jak wybrać odpowiednie oświetlenie dopasowane do asortymentu

Jak wybrać światło w urządzeniach chłodniczych

Zagraj światłem – jak wybrać odpowiednie oświetlenie dopasowane do asortymentu

6 нояб. 2020 г.

Skuteczna sprzedaż to wynik wielu przemyślanych działań. My wiemy, że jako profesjonalny sprzedawca robisz wszystko, by dostarczać klientom produkty najwyższej jakości. Ale czy wiesz, że światło w Twojej ladzie chłodniczej też może pracować na Twój sukces? Dziś podpowiemy, jak wykorzystać moc światła w urządzeniach chłodniczych, by sprzedawać skuteczniej. 
 

Światło ma wielką moc przyciągania uwagi. Dlatego w sklepach bardzo uważnie planujemy jego rozkład. Prawidłowo dobrane oświetlenie:

 • sprawia, że klient łatwiej zauważa atrakcyjne produkty,
 • tworzy w pomieszczeniu przyjazną atmosferę, 
 • przyciąga wzrok,
 • podkreśla jakość i świeżość produktów.

W urządzeniach chłodniczych oświetlenie gra szczególną rolę, bo bez niego asortyment, który musi być trzymany w niskiej temperaturze, w ogóle nie byłby widoczny. Dziś najlepiej sprawdzają się świetlówki LED (w ladach i regałach) oraz listwy aluminiowe z taśmą LED (w szafach i witrynach cukierniczych), które dopasowane są do konkretnego asortymentu. 

 

Oświetlenie mięsne w kolorze czerwonym dla produktów mięsnych

 

Kolor ma znaczenie

Przed zakupem urządzenia chłodniczego warto dokładnie przemyśleć, co takiego znajdzie się w środku. To, co pomoże w sprzedaży mięsa, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku nabiału. Oświetlenie w urządzeniach chłodniczych ustawia się bowiem tak, by podkreślało najlepsze cechy naszego asortymentu. 

 • Mięsa najczęściej oświetla się światłem o barwie różowej lub czerwonej. Światło ma w możliwie naturalny sposób podkreślać czerwony kolor świeżego produktu. Oświetlenie dedykowane ladom mięsnym ma specjalnie dobrane diody LED, które podkreślają tę pożądaną przez konsumentów barwę.
 • Oświetlenie dla nabiału ma z kolei kolor chłodny, podkreśla biel mleka i serów.
 • Jeśli masz ladę dedykowaną rybom i owocom morza podziel asortyment pod względem koloru.  Jeśli sprzedajesz ryby o różowym mięsie (np. łososia), wybierz ladę z oświetleniem dedykowanym do mięsa. Małże i ryby o białym mięsie najlepiej będą się prezentowały w ladzie wyposażonej w oświetlenie białe z chłodnym odcieniem. 
 • Wyroby cukiernicze najlepiej prezentują się oświetlone światłem o barwie ciepłej. Łagodne, ciepłe światło buduje przyjemną atmosferę i takie najczęściej spotkamy w tradycyjnych, rodzinnych kawiarniach. 
 • Pieczywo oświetla się światłem o barwie białej ciepłej. Podkreślamy w ten sposób jego chrupkość i żółcienie oraz brązy, które najchętniej obserwujemy na wypiekach wyjętych prosto z pieca.  
 • Do oświetlenia warzyw stosuje się często filtry o barwie białej, neutralnej, która najlepiej oddaje rzeczywiste kolory. 

 

Oświetlenie nabiałowe o kolorze chłodnym dla serów i mleka

 

Wybierz idealne natężenie 

W urządzeniach chłodniczych oświetlenie montowane jest precyzyjnie tak, by kąt jego nachylenia i natężenie idealnie prezentowało asortyment. Wybór właściwie oświetlonej lady czy regału to jednak nie wszystko. Ważne jest również otoczenie urządzeń, czyli natężenie i kąt padania światła w pomieszczeniu. Aby urządzenia spełniały swoje zadanie, światło wokół nich nie może być zbyt mocne. 
Szafy chłodnicze, w których towar znajduje się za szybą, muszą być oświetlone światłem o mniejszym natężaniu, niż to w środku. Dzięki temu na szybach nie ma refleksów, widzimy produkt a nie własne odbicie. 

 

Światło ciepłe dla pieczywa i ciast

 

Doceń zalety technologii LED

Kolory światła, natężenie i kierunek najłatwiej dostosujesz z wykorzystaniem listew i lamp LED. Ale to nie wszystko. Oświetlenie LED: 

 • jest energooszczędne i pozwoli Ci oszczędzić pieniądze;
 • nie emituje w kierunku produktu ciepła, promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego, dzięki temu Twoje produkty pozostają świeże dłużej;
 • diody mogą emitować światło o różnych barwach, dzięki temu najkorzystniejsze zabarwienie światła uzyskasz bez dodatkowych filtrów; 
 • diody dobrze znoszą pracę w niskich temperaturach i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a to oznacza dłuższe użytkowanie i mniejsze koszty.

 

Światło neutralne dla warzyw i owoców

 

Każdego dnia projektujemy rozwiązania, które mają wspierać Twój biznes. Dlatego w naszych urządzeniach znajdziesz dedykowane oświetlenie, które wybierzesz samodzielnie w konfiguratorze. Chcesz porozmawiać? Nasz Dział Obsługi Klienta z chęcią odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Sprawdź także