Zagraj światłem – jak wybrać odpowiednie oświetlenie dopasowane do asortymentu

Jak wybrać światło w urządzeniach chłodniczych

Zagraj światłem – jak wybrać odpowiednie oświetlenie dopasowane do asortymentu

06.11.2020

Skuteczna sprzedaż to wynik wielu przemyślanych działań. My wiemy, że jako profesjonalny sprzedawca robisz wszystko, by dostarczać klientom produkty najwyższej jakości. Ale czy wiesz, że światło w Twojej ladzie chłodniczej też może pracować na Twój sukces? Dziś podpowiemy, jak wykorzystać moc światła w urządzeniach chłodniczych, by sprzedawać skuteczniej. 
 

Światło ma wielką moc przyciągania uwagi. Dlatego w sklepach bardzo uważnie planujemy jego rozkład. Prawidłowo dobrane oświetlenie:

 • sprawia, że klient łatwiej zauważa atrakcyjne produkty,
 • tworzy w pomieszczeniu przyjazną atmosferę, 
 • przyciąga wzrok,
 • podkreśla jakość i świeżość produktów.

W urządzeniach chłodniczych oświetlenie gra szczególną rolę, bo bez niego asortyment, który musi być trzymany w niskiej temperaturze, w ogóle nie byłby widoczny. Dziś najlepiej sprawdzają się świetlówki LED (w ladach i regałach) oraz listwy aluminiowe z taśmą LED (w szafach i witrynach cukierniczych), które dopasowane są do konkretnego asortymentu. 

 

Oświetlenie mięsne w kolorze czerwonym dla produktów mięsnych

 

Kolor ma znaczenie

Przed zakupem urządzenia chłodniczego warto dokładnie przemyśleć, co takiego znajdzie się w środku. To, co pomoże w sprzedaży mięsa, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku nabiału. Oświetlenie w urządzeniach chłodniczych ustawia się bowiem tak, by podkreślało najlepsze cechy naszego asortymentu. 

 • Mięsa najczęściej oświetla się światłem o barwie różowej lub czerwonej. Światło ma w możliwie naturalny sposób podkreślać czerwony kolor świeżego produktu. Oświetlenie dedykowane ladom mięsnym ma specjalnie dobrane diody LED, które podkreślają tę pożądaną przez konsumentów barwę.
 • Oświetlenie dla nabiału ma z kolei kolor chłodny, podkreśla biel mleka i serów.
 • Jeśli masz ladę dedykowaną rybom i owocom morza podziel asortyment pod względem koloru.  Jeśli sprzedajesz ryby o różowym mięsie (np. łososia), wybierz ladę z oświetleniem dedykowanym do mięsa. Małże i ryby o białym mięsie najlepiej będą się prezentowały w ladzie wyposażonej w oświetlenie białe z chłodnym odcieniem. 
 • Wyroby cukiernicze najlepiej prezentują się oświetlone światłem o barwie ciepłej. Łagodne, ciepłe światło buduje przyjemną atmosferę i takie najczęściej spotkamy w tradycyjnych, rodzinnych kawiarniach. 
 • Pieczywo oświetla się światłem o barwie białej ciepłej. Podkreślamy w ten sposób jego chrupkość i żółcienie oraz brązy, które najchętniej obserwujemy na wypiekach wyjętych prosto z pieca.  
 • Do oświetlenia warzyw stosuje się często filtry o barwie białej, neutralnej, która najlepiej oddaje rzeczywiste kolory. 

 

Oświetlenie nabiałowe o kolorze chłodnym dla serów i mleka

 

Wybierz idealne natężenie 

W urządzeniach chłodniczych oświetlenie montowane jest precyzyjnie tak, by kąt jego nachylenia i natężenie idealnie prezentowało asortyment. Wybór właściwie oświetlonej lady czy regału to jednak nie wszystko. Ważne jest również otoczenie urządzeń, czyli natężenie i kąt padania światła w pomieszczeniu. Aby urządzenia spełniały swoje zadanie, światło wokół nich nie może być zbyt mocne. 
Szafy chłodnicze, w których towar znajduje się za szybą, muszą być oświetlone światłem o mniejszym natężaniu, niż to w środku. Dzięki temu na szybach nie ma refleksów, widzimy produkt a nie własne odbicie. 

 

Światło ciepłe dla pieczywa i ciast

 

Doceń zalety technologii LED

Kolory światła, natężenie i kierunek najłatwiej dostosujesz z wykorzystaniem listew i lamp LED. Ale to nie wszystko. Oświetlenie LED: 

 • jest energooszczędne i pozwoli Ci oszczędzić pieniądze;
 • nie emituje w kierunku produktu ciepła, promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego, dzięki temu Twoje produkty pozostają świeże dłużej;
 • diody mogą emitować światło o różnych barwach, dzięki temu najkorzystniejsze zabarwienie światła uzyskasz bez dodatkowych filtrów; 
 • diody dobrze znoszą pracę w niskich temperaturach i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a to oznacza dłuższe użytkowanie i mniejsze koszty.

 

Światło neutralne dla warzyw i owoców

 

Każdego dnia projektujemy rozwiązania, które mają wspierać Twój biznes. Dlatego w naszych urządzeniach znajdziesz dedykowane oświetlenie, które wybierzesz samodzielnie w konfiguratorze. Chcesz porozmawiać? Nasz Dział Obsługi Klienta z chęcią odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Sprawdź także