6 nietypowych rzeczy do przechowywania w urządzeniu chłodniczym

15 maj 2023

Urządzenia chłodnicze kojarzą nam się przede wszystkim z branżą spożywczą i gastronomiczną, czyli krótko mówiąc z przechowywaniem jedzenia. Tymczasem mają one znacznie szersze zastosowanie i są niezbędne w wielu innych obszarach. Co, poza produktami spożywczymi należy przechowywać w chłodziarkach? Zerknijcie na nasze zestawienie!

1. Kosmetyki i ich komponenty

Kosmetyki, zwłaszcza te organiczne, pozbawione sztucznych konserwantów, a także zawierające składniki wrażliwe na działanie wysokich temperatur jak witamina c, retinol czy peptydy, powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych. Dotyczy to zarówno gotowych preparatów jak niektórych ich komponentów, zwłaszcza po otwarciu fabrycznego opakowania. Dlatego w urządzenia chłodnicze powinny być wyposażone m.in. gabinety kosmetyczne. Nieodpowiednie przechowywanie kosmetyków niszczy ich właściwości, a w niektórych przypadkach może sprawić, że staną się szkodliwe dla zdrowia.

 

 

2. Lekarstwa i preparaty farmaceutyczne

Warunków chłodniczych wymagają również niektóre lekarstwa, szczepionki i preparaty farmaceutyczne, mieszczące się w grupie preparatów termolabilnych (wrażliwych na działanie wysokiej temperatury), które należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8°C. Tego typu produkty farmaceutyczne począwszy od produkcji, przez dystrybucję do hurtowni aż do momentu sprzedaży w aptece należy przechowywać w chłodziarkach ze stałym pomiarem temperatury i wilgotności. Do produktów, które należy przechowywać w lodówce, najczęściej należą:

  • insuliny
  • szczepionki,
  • niektóre krople do oczu, probiotyki, globulki, czopki
  • antybiotyki w zawiesinie

 

 

3. Nasiona

Nasiona roślin uprawnych, to kolejny surowiec, który powinno się przechowywać w szczególnych warunkach. W przypadku nasion najbardziej szkodliwym czynnikiem są nadmierne wahania lub zbyt wysoki poziom wilgotności otoczenia. Kontakt z wilgocią przy odpowiednio wysokiej temperaturze i dostępie światła powoduje uwolnienie substancji odżywczych drzemiących w nasionach i zainicjowanie procesu kiełkowania. Dlatego materiał siewny powinien być przechowywany w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, co oznacza, że lodówka jest najlepszym do tego celu urządzeniem. Pozwoli ona zachować nasiona w niezmienionym stanie przez długi okres czasu zapewniając ich wysoką jakość i wydajność w produkcji rozsady.

 

 

4.Kwiaty cięte

Wiele gatunków kwiatów lubi chłód! Pozwala on dłużej zachować ich świeżość i piękny wygląd. Niska temperatura wyhamowuje proces usychania i więdnięcia róż, tulipanów, goździków, gerberów i wielu, wielu innych ciętych kwiatów. Urządzenia chłodnicze dedykowane florystom, jak altana chłodnicza RAPA pozwalają przechowywać kwiaty w świetnej kondycji i jednocześnie bardzo atrakcyjnie je eksponować.

 

 

5.Części maszyn

Najbardziej niespotykanym i zaskakującym produktem, który trzeba przechowywać w warunkach chłodniczych są niektóre metalowe części maszyn i urządzeń. Często w procesie produkcji zachodzi potrzeba stworzenia trwałego, solidnego połączenia elementów, które osiąga się dzięki zjawisku rozszerzalności cieplnej. Jeden z łączonych elementów jest wówczas schładzany, drugi natomiast rozgrzewany. Po osiągnięciu temperatury, w której będą używane, elementy stają się nierozerwalne.

 

 

6.Śmieci

Problem organicznych odpadów dotyczy zarówno sklepów, gastronomii, zakładów przetwórstwa mięsnego i innych firm związanych z produkcją żywności. Zanim odpady zostaną odebrane ze wspomnianych miejsc i trafią do utylizacji, ich składowanie w warunkach nie powodujących ryzyka epidemicznego jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza latem, gdy temperatury otoczenia są wysokie. Dlatego także śmieci warto przechowywać w warunkach chłodniczych. Zapobiegnie to inwazji insektów, rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów oraz niepożądanym w miejscu sprzedaży i wytwarzania żywności zapachom.

 

 

Wymienione powyżej zastosowania nie wyczerpują z pewnością wszystkich możliwości wykorzystania urządzeń chłodniczych. Wiele z nich odkrywamy pracując nad projektami dla naszych klientów i jesteśmy pewni, że jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczą!

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat oferowanych przez nas urządzeń chłodniczych oraz ich możliwych zastosowaniach zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta pod nr tel.: 81 742 53 10 lub napisz na adres rapa@rapa.lublin.pl. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!!

Sprawdź także