recykling urządzenia chłodniczego

Jak bezpiecznie poddać recyklingowi sprzęt chłodniczy

17 mar 2022

Popularność trendu ekologicznego dotyczy każdego sektora gospodarki, w tym branży urządzeń chłodniczych, które są niezbędnym wyposażeniem sklepów związanym z branżą spożywczą lub w placówkach gastronomicznych. Jednak ze względu na substancje, jakie zawierają, wymagają szczególnej uwagi podczas procesu recyklingu, który w przypadku tych sprzętów, jest bardziej skomplikowany niż przy pozostałych urządzeniach. W tym artykule podpowiadamy, jak w wygodny dla Ciebie i bezpieczny dla środowiska sposób, pozbyć się zużytego sprzętu.  


Dlaczego należy poddawać sprzęt chłodniczy recyklingowi?

 

Największym problemem kilka lat temu w przypadku lodówek czy chłodziarek, stanowił ulatniający się z nich freon – substancja uznana za czynnik niebezpieczny dla środowiska, który w dużym stopniu wpływa na efekt cieplarniany. Wiele badań potwierdziło ten fakt. W konsekwencji wprowadzono zakaz wykorzystywania tzw. freonów, zastępując je innymi, dużo mniej szkodliwymi substancjami.

W wielu jednak branżach związanych z art. spożywczymi, wciąż znajdują się lodówki z wycofanymi czynnikami chłodniczymi, dlatego ich prawidłowy recykling jest niezwykle istotny dla środowiska. Recyklingu urządzeń chłodniczych nie powinno się wykonywać na własną rękę, gdyż jest to proces zarówno niebezpieczny, jak i wymagający specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy. Jeżeli dane urządzenie chłodnicze, nie nadaje się już do użytku, należy przekazać je do wykwalifikowanego zakładu przetwarzania, współpracującego z Organizacją Odzysku ZSEiE, który wykona to zgodnie z wytycznymi, a następnie odzyskany czynnik przekaże fundacji PROZON.

 

Jak możesz to zrobić w wygodny dla Ciebie sposób?

Są trzy sytuacje, w których podpowiadamy, jak to zrobić.
 

1. Kupujesz nowe urządzenie i chcesz oddać tego samego typu stare.

W przypadku, gdy kupujesz np. nową szafę chłodniczą i chcesz jednocześnie oddać szafę zużytą, wystarczy nas o tym poinformować. Załatwimy wszelkie formalności i zlecimy odbiór odpowiednim podmiotom. W bezpośrednim kontakcie z Tobą, określimy czas i metodę odbioru sprzętu przez Organizację Odzysku ZSEiE lub zrobi to za nas upoważniona przez nas firma.
 

 

2. Kupujesz nowe urządzenie i chcesz oddać stare innego typu.

Kiedy zmieniasz swój asortyment i chcesz oddać np. ladę chłodniczą a kupić szafę chłodniczą, w takim przypadku, ustawa nie nakłada na nas obowiązku odbierania od Ciebie sprzętu. Nie pozostaniesz jednak tutaj sam, jak najbardziej możemy w Twoim imieniu zlecić taki bezpłatny odbiór Organizacji Odzysku ZSEiE. Pracownik organizacji skontaktuje się z Tobą, aby uzgodnić termin i metodę odbioru zużytego sprzętu.


 

3. Chcesz oddać stare urządzenie, nie kupując nowego.

Jeśli chcesz jedynie oddać nasze stare urządzenie nie kupując nowego, zadzwoń do nas! W tej sytuacji także nie mamy obowiązku odbioru takiego sprzętu, ale chętnie się tym zajmiemy i również możemy zlecić bezpłatny odbiór Organizacji Odzysku ZSEiE. Termin i metoda odbioru, jak poprzednio, jest ustalana w bezpośrednim kontakcie z Tobą, przez upoważnioną przez nas organizację.
 

 


Jakich informacji będziemy od Ciebie potrzebować, aby zlecić odbiór zużytego sprzętu?
 

1. Miejsce odbioru (adres, w którym stoi zużyty sprzęt)
2. Osoba kontaktowa + nr telefonu
3. Dni i przedział czasowy, do dostępności odbieranego sprzętu
4. Nr rejestrowy BDO firmy, od której jest odbierany zużyty sprzęt(w opisanej wcześniej sytuacji 1. nie jest konieczne podawanie numeru, ale potrzebujemy informacji, że jest to właśnie ten przypadek)
5. Orientacyjna waga, wymiary oraz ilość sztuk oddawanego sprzętu, jak również rodzaj odpadu(w naszym przypadku jest to urządzenie chłodnicze)
6. Jak zapakowany jest sprzęt (na palecie / bez palety) 


Tylko tyle informacji, wybawi Cię z kłopotu posiadania sprzętu, który już nie jest sprawny.

 

To, o czym powinieneś pamiętać.

Po Twojej stronie pozostaje wystawienie KPO (Karta Przekazania Odpadu), którą wypełnisz poprzez konto w rejestrze BDO. Niestety, tego już nie możemy za Ciebie zrobić (zgodnie ze zmianami w prawie od 01.01.2020 r.)

 

W jakim terminie od zgłoszenia, odbywa się zazwyczaj odbiór zużytego sprzętu?

Organizacja Odzysku ZSEiE deklaruje odbiór w ciągu maksymalnie 4 tygodni od daty zgłoszenia. Firma odbierająca zużyty sprzęt, skontaktuje się z Tobą przed odbiorem, aby uzgodnić z Tobą szczegóły.

 

Jeśli potrzebujesz dokładniejszej informacji lub dodatkowej pomocy, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zadzwoń tel. 81 74253 10-14 lub napisz: rapa@rapa.lublin.pl.

Sprawdź także