Refrigerated counter against the background of the store

Jak wnieść ladę chłodniczą przez wąskie drzwi

7 kwi 2022

Marzysz o eleganckiej i funkcjonalnej ladzie chłodniczej, lecz wydaje Ci się, że upatrzony model nie zmieści się w futrynie drzwi? Faktycznie, to może być nie lada wyzwanie, ale pomożemy! Takie urządzenie często da się z łatwością przetransportować do środka, nawet jeśli na początku rozmiar drzwi sugeruje, że to raczej niemożliwe. Zobacz, na jakie wymiary zwrócić uwagę oraz jak prawidłowo wnieść ladę chłodniczą przez wąskie drzwi. 

 

Zdobądź potrzebne wymiary

 

Poniżej przygotowaliśmy wskazówki, jak przenieść ladę przez przejście, które teoretycznie wydaje się zbyt małe. Jednak oczywiście matematyka jest nieubłagana i w żaden sposób nie przeskoczymy jej reguł. Przez niektóre otwory dane urządzenie po prostu nie przejdzie. Dlatego na starcie zaopatrz się w miarkę. Potrzebujesz jej, by upewnić się, czy określona lada chłodnicza zmieści się u Ciebie. 

 

 


 

Zmierz szerokość i wysokość otworu drzwiowego oraz grubość ściany, w której osadzone są drzwi. Przy przenoszeniu niektórych modeli przyda się też odległość ściany prostopadłej do futryny drzwi.

 

Sprawdź, czy konieczny będzie demontaż 

 

Teraz pora, by usiąść i na spokojnie porównać wymiary drzwi z wymiarami lad chłodniczych. Dzięki temu dowiesz się, które urządzenia w ogóle się zmieszczą. Będziesz również wiedzieć, czy trzeba dokonać demontażu, czy może jednak urządzenie przejdzie w całości. Przygotowaliśmy wskazówki dla drzwi o dwóch szerokościach: 90 cm oraz 80 cm.  

 

Zacznijmy od otworu drzwiowego o szerokości 90 cm. Jeśli lada chłodnicza będzie mieć głębokość:

- 82 cm: wejdzie do środka bez demontażu;

- 90 cm: możliwe, że wejdzie bez demontażu; jeśli jednak się to nie powiedzie, wystarczy demontaż boków;

- 107 cm: trzeba dokonać demontażu szyb, boków i stopek;

- 120 cm: konieczny będzie demontaż szyb, boków oraz systemu podnoszenia; uwaga, tutaj drzwi muszą mieć wysokość przynajmniej 200 cm.

 

Jeśli szerokość drzwi wynosi 80 cm, w większości przypadków nie obejdzie się bez demontażu. Tak to wygląda przy różnych głębokościach lady:

- 82 cm: trzeba dokonać demontażu boków i blatu;

- 90 cm: konieczny będzie demontaż szyb, boków i stopek; uwaga, tutaj wysokość drzwi musi być chociaż minimalnie większa od długości lady;

- 107 cm: konieczny będzie demontaż szyb, boków i stopek; uwaga, tutaj wysokość drzwi musi być chociaż minimalnie większa od długości lady;

- 120 cm: mamy na myśli model SiX; konieczny będzie demontaż szyb, boków i stopek; uwaga, tutaj wysokość drzwi musi być chociaż minimalnie większa od długości lady.  

 

W przypadku modeli urządzeń, które trzeba postawić na boku i przekręcić wokół bocznej framugi drzwi, pamiętaj, że ściana przy drzwiach nie może być za gruba. Inaczej nie uda Ci się obrócić lady po wniesieniu.

 

Zabezpiecz ladę i otoczenie 

 

Ostrożności nigdy za wiele, nawet jeśli wszystkie wymiary się zgadzają i masz pewność, że przeniesiesz ladę chłodniczą bez przeszkód. Wystarczy chwila nieuwagi, by uszkodzić kawałek ściany, podłogi lub samo urządzenie. 

 

Otwórz drzwi jak najszerzej i zabezpiecz, by się nagle nie zamknęły. Jeśli to możliwe, wymontuj je tymczasowo z futryny. Usuń z trasy wszystkie meble i przedmioty, o które można niechcący zahaczyć. Nie zapomnij na przykład o obrazach na ścianie.  

 

Warto owinąć przenoszone urządzenie czymś miękkim, żeby nie porysowało żadnej powierzchni. Sprawdzi się tu rozwijana wąska gąbka, folia bąbelkowa czy nawet zwykły koc. Jeśli nie chcesz zabezpieczać całości, skup się przynajmniej na rogach. 

 

Przenieś ladę chłodniczą w odpowiedni sposób

 

W jaki sposób wnieść dany model lady? Zrobić to pionowo czy poziomo? Już tłumaczymy. Jeżeli szerokość drzwi wynosi 90 cm, wszystkie urządzenia (poza tymi o głębokości 120 cm) wniesiesz poziomo, stosując się do naszych powyższych wskazówek odnośnie demontażu poszczególnych elementów. Z małym zastrzeżeniem: ladę o głębokości 107 cm połóż na boku, drzwiczkami do góry. Natomiast ladę o głębokości 120 cm przenieś pionowo. 

 

Przy prześwicie o szerokości 80 cm sprawa wygląda trochę inaczej. Lada o głębokości 82 cm przejdzie poziomo. Lady o głębokości 90 cm i 107 cm wnieś w pionie. 

 

Jeśli postanowisz przez 80-centymetrowy otwór drzwiowy przetransportować ladę chłodniczą z linii SiX, musisz się trochę nagimnastykować. Sprawdź, czy grubość ściany, w której osadzone zostały drzwi, jest mniejsza niż 20 cm. Upewnij się też, że odległość jednej ze ścian do futryny drzwi wynosi więcej niż 60 cm. 

 

Wymiary się zgadzają? Zatem pora działać! Taką ladę nieś pionowo. Najpierw ostrożnie wsuń przez drzwi jej węższą część. Gdy już większość będzie w środku, powoli skręć przód urządzenia w bok, ku ścianie (tej, która jest odległa od futryny o przynajmniej 60 cm). Wtedy szerszy bok bez problemu zmieści się w prześwicie 80 cm. 

 

 

Na koniec pozostaje Ci postawić ladę chłodniczą w zaplanowanym miejscu, na nowo zamontować odłączone wcześniej elementy, po czym uruchomić urządzenie i wypełnić je produktami. Ważne: nie uruchamiaj lady chłodniczej z linii SiX zaraz po wniesieniu do pomieszczenia. Postaw ją poziomo i odczekaj minimum dwanaście godzin, by olej ze sprężarki wrócił na swoje miejsce. 

 

Jeżeli nie masz pewności, jakie urządzenie wybrać, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania, udzielimy wskazówek i przeprowadzimy Cię przez proces zakupu. 

 

Sprawdź także