Klasa klimatyczna — to musisz wiedzieć, zanim kupisz urządzenie

Proffesional cooling devices in the store

Klasa klimatyczna — to musisz wiedzieć, zanim kupisz urządzenie

09.09.2021

Co jest dla Ciebie najważniejsze, kiedy kupujesz urządzenie chłodnicze? Wymiary? Pojemność? Zakres temperatury, który możesz ustawić? Rodzaj chłodzenia czy może dostępne kolory i akcesoria? Wszystkie te parametry składają się na udany zakup, ale jest jeszcze coś, co warto przemyśleć, zanim zamówimy urządzenie. Co musisz wiedzieć o klasie klimatycznej, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania? 

 

Klasa klimatyczna to jeden z parametrów, w którym określa się maksymalne warunki do działania danego urządzenia, konkretnie: najwyższą temperaturę i wilgotność pomieszczenia. Dotyczy ona pomieszczenia do badań, nie samego urządzenia.

Za jej pomocą oznaczamy, w jakich warunkach urządzenie jest badane i do jakich parametrów będzie bez zakłóceń pracować (według normy PN-EN 23953-2).

 

Pomieszczenie, w którym chcesz ustawić urządzenie chłodnicze, też powinno spełniać określone wymogi. Wybierając szafę chłodniczą, ladę, witrynę czy regał, sprawdź, jaka temperatura i wilgotność będzie panowała w danym pomieszczeniu. Uwzględnij też klimatyzację i sprzęt, który wytwarza ciepło podczas pracy (np. kuchenki, piece, grzejniki i kaloryfery i inne urządzenia z agregatem). Zwróć uwagę na wentylację, okna i poziom nasłonecznienia. Najlepiej będzie, jeśli wykonasz pomiary w różnych porach roku.

 

Jak oznacza się klasę klimatyczną? 

 

W przypadku urządzeń do użytku komercyjnego, które znajdziesz w naszej ofercie, klasę klimatyczną oznacza się cyframi: 

 • 3 – temp. od +10 do 25°C, wilgotność względna 60%;
 • 4 – temp. od +10 do 30°C, wilgotność względna 55%;
 • 5 – temp. od +10 do 40°C, wilgotność względna 40%;
 • 7 – temp. od +10 do 35°C, wilgotność względna 75%.

 

Profesjonalna kuchnia w restauracji

 

Co się stanie, kiedy warunki otoczenia przekraczają te wskazane w klasie klimatycznej? 

 

Jeśli Twoje urządzenie oznaczone zostało 3 klasą klimatyczną i pracuje w pomieszczeniu bez klimatyzacji, w którym w lecie temperatura sięga 30°C, a wilgotność wynosi 60-70%, możesz spodziewać się, że: 

 • urządzenie zacznie pobierać znacznie większą ilość energii elektrycznej, ponieważ nie będzie w stanie efektywnie schłodzić produktów, 
 • nie będzie utrzymywać ustawionej temperatury, 
 • na szybach zacznie skraplać się para, 
 • może dojść do uszkodzenia urządzenia.


 

Jak wybrać klasę klimatyczną? 

 

Zanim zakupisz urządzenie, dokładnie przeanalizuj warunki w pomieszczeniu, w którym będzie ono umieszczone. Sprawdź: 

 • w jaki sposób działa wentylacja (lodówka nie powinna stać blisko wylotów powietrza, może to zaburzać pracę układu chłodniczego), 
 • jaki będzie rozkład pozostałych urządzeń (jak daleko będą stać urządzenia wydzielające ciepło lub posiadające własne agregaty), 
 • czy są dodatkowe czynniki, które mogą podnosić temperaturę lub wilgotność wewnątrz (np. piece), 
 • jak zainstalowana jest klimatyzacja (jeśli jest), 
 • jaka jest minimalna i maksymalna temperatura oraz wilgotność w danym pomieszczeniu. 

 

Lodówki przemysłowe w sklepie spożywczym

 

Wyższa klasa klimatyczna oznacza często większy jednorazowy koszt zakupu. Jednak nie powinno Cię to zniechęcić, ponieważ urządzenie z niższą niż zalecana klasą, będzie w niesprzyjających warunkach zużywać więcej energii elektrycznej, a w przypadku usterki — zapłacisz za naprawę. 

 

Jeśli chcesz zasięgnąć naszej opinii przed zakupem urządzenia, zapraszamy do kontaktu z Działem Obsługi Klienta. Na naszej stronie sprawdzisz też, jakie są parametry techniczne urządzeń i skonfigurujesz je samodzielnie. 

 

Sprawdź także