Vademecum serwisowe - czyszczenie skraplacza

11 sie 2022

Systematyczne prace konserwacyjne są jednym z podstawowych warunków sprawnego działania urządzeń chłodniczych. Jedną z najważniejszych czynności, którą należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu jest czyszczenie skraplacza. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego! Z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem stosując się do naszych wskazówek.

 

Czego potrzebujesz do wyczyszczenia skraplacza?

Przeprowadzenie „operacji” czyszczenia skraplacza w urządzeniu chłodniczym nie wymaga specjalistycznego sprzętu – wystarczy zwykły odkurzacz wyposażony w końcówkę w postaci miękkiej szczotki. Niekiedy – jeśli skraplacz jest bardzo brudny – może przydać się także sprężone powietrze, którym „wydmuchamy” kurz i inne zanieczyszczenia ze środka.

 

Co zrobić, krok po kroku

  1. Pierwszą czynnością, którą bezwzględnie należy wykonać jest wyłączenie urządzenia wyłącznikiem głównym, a następnie odłączenie go od źródła zasilania.
  2. Kolejny krok to zdjęcie osłony skraplacza w urządzeniach z agregatem dolnym lub – w przypadku urządzeń chłodniczych z agregatem górnym – ustawienie drabinki umożliwiającej wygodny dostęp do skraplacza zlokalizowanego w górnej cześci urządzenia.
  3. Kiedy mamy już swobodny dostęp do skraplacza oceniamy stopień jego zabrudzenia. Jeśli nie jest bardzo zakurzony wystarczy wyczyszczenie go odkurzaczem.

Robimy to powoli i ostrożnie przesuwając końcówkę ze szczotką z góry na dół – wzdłuż ożebrowania skraplacza.

  1. Gdy stwierdzimy, że zanieczyszczenie jest spore i odkurzanie nie wystarczy, dobrze jest użyć sprężonego powietrza. Czyszczenie tą metodą wykonuje się od strony silnika skraplacza, posługując się pistoletem z długą końcówką. Końcówkę pistoletu wkładamy do wnętrza skraplacza i przedmuchujemy go. Czynność wykonujemy ostrożnie, by nie uszkodzić lamelek.
  2. Po zakończeniu czyszczenia – jeśli wymaga tego konstrukcja urządzenia – montujemy osłonę skraplacza i włączamy urządzenie do sieci, a następnie włączamy przy pomocy włącznika głównego.

Pamiętaj! Czyszczenie skraplacza należy wykonywać przynajmniej raz w  miesiącu!



 

  • Czyszcząc skraplacz należy zachować ostrożność, aby nie zniekształcić ożebrowania.
  • Nie wolno myć urządzenia strumieniem wody.
  • Nie zaleca się czyszczenia skraplacza zwykłą szczotką, ponieważ powoduje to wbijanie kurzu do środka.

 

Skutki nie czyszczenia skraplacza

Brak zastosowania się do opisanych powyżej zaleceń może skutkować zwiększeniem zużycia energii elektrycznej, spadkiem wydajności chłodniczej urządzenia i przegrzaniem agregatu, co w konsekwencji może prowadzić do awarii i utraty gwarancji.

 

Jeśli nie jesteś całkowicie pewien, jak zabrać się za oczyszczenie skraplacza zachęcamy do obejrzenia naszych filmów instruktażowych, a w razie potrzeby kontakt z naszym Działem Serwisowym pod nr tel. +48 81 742 53 15, tel. kom. +48 790 444 982, lub za pośrednictwem e-mail: serwis@rapa.lublin.pl

 

Sprawdź także