5 błędów w użytkowaniu urządzeń chłodniczych, które mogą powodować usterki

Pracownik sklepu przed regałem chłodniczym

5 błędów w użytkowaniu urządzeń chłodniczych, które mogą powodować usterki

02.12.2021


Z lodówki wydobywa się nieprzyjemny zapach? Urządzenie nie chłodzi, a towar wewnątrz się psuje? To najczęstsze problemy, które trafiają na serwis. Możesz ich uniknąć, jeśli odpowiednio zadbasz o swoje urządzenie. Podpowiadamy jak to zrobić. 

 

instrukcja obsługi ikona

 

 

 

Przeczytaj instrukcję obsługi

 

To pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić przed uruchomieniem urządzenia. Instrukcja obsługi zawiera wszystkie wskazówki dla nowych użytkowników, ale mogą też zaskoczyć tych, którzy sądzą, że znają się doskonale na sprzęcie chłodniczym. 

 

Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze się wskazówki, gdzie i jak ustawić lodówkę oraz jak ją wypełnić produktami. Na końcu znajdziesz oczywiście listę najczęstszych błędów i sposobów ich rozwiązywania oraz, wskazówki dotyczące czyszczenia czy konserwowania urządzenia. 

 

granica załadunku

 

 

Uważaj na granice załadunku 

 

Każde urządzenie, w którym mamy możliwość manipulowania temperaturą, posiada otwory wentylacyjne. To dzięki nim zimne lub ciepłe powietrze krąży i ochładza, lub grzeje produkty. Nie wolno ich zasłaniać ani zastawiać, ponieważ zaburzać to będzie to pracę całego urządzenia i uniemożliwi osiągnięcie pożądanej temperatury. 

 

niska temperatura produktów

 

Nie wkładaj do urządzenia ciepłych produktów

 

Czasami tak bardzo nam się spieszy, że zapominamy o podstawowych zasadach. Jedną z nich jest ta, że aby urządzenie działało bezawaryjne, produkty powinny być wstępnie schłodzone. Szafy chłodnicze, lady czy witryny służą do ekspozycji produktów z zachowaniem ciągłości łańcucha chłodniczego. Wstawienie ciepłych produktów do środka spowodować może nawet uszkodzenie agregatu, który będzie intensywniej pracował. 

 

Zadbaj o skraplacz


Regularne czyszczenie skraplacza to absolutna konieczność. W każdej instrukcji obsługi znajdziesz dokładne informacje o tym, gdzie konkretnie znajduje się skraplacz w Twoim urządzeniu oraz jak i kiedy należy go czyścić. Jeśli nadal nie wiesz, jak się za to zabrać, to dokładną instrukcję znajdziesz w tym tekście.

odległości od urządzeń

 

 

Upewnij się, że urządzenie stoi w odpowiednim miejscu

 

Czy urządzenie chłodnicze może stać wszędzie? Nie do końca. Pamiętaj, że każde dodatkowe źródło ciepła (np. inne urządzenie z agregatem, okno, piec, kaloryfer), a nawet źródło zimnego nawiewu, jak wylot klimatyzacji) będą zaburzać pracę lodówki. Urządzenie powinno stać w miejscu, w którym będzie panowała stała temperatura, mieszcząca się w zakresie wskazanym na etykiecie. 

 

Kto pyta, nie błądzi

 

Masz pytania odnośnie konkretnego urządzenia? Potrzebujesz pomocy serwisowej lub wolisz, by usługę czyszczenia skraplacza wykonał profesjonalny zespół. Służymy pomocą, wszelkie informacje znajdziesz w zakładce kontakt

 

Sprawdź także