Czym jest ikebana i dlaczego polubi się z altaną kwiatową?

woman flower arranger, ikebana

Czym jest ikebana i dlaczego polubi się z altaną kwiatową?

19.05.2022

Ikebana to zachwycająca forma sztuki oraz medytacji, wywodząca się z wielowiekowej tradycji japońskiej. Jest przesycona mistycyzmem i symboliką. Podkreśla nierozerwalny związek między człowiekiem a przyrodą. Uczy cierpliwości, a także pozwala w pełni docenić urok, jakim dysponuje natura. Minimalistyczne kompozycje, na których bazuje ta sztuka układania kwiatów, wnoszą do czterech ścian ożywcze piękno. Chcesz poznać filozofię i główne zasady tworzenia ikebany? Pragniesz lepiej zrozumieć estetykę ukrytą w tej tradycji? A może prowadzisz kwiaciarnię i masz nadzieję dowiedzieć się, jak dłużej utrzymać piękno i świeżość takich kompozycji roślinnych? Dzięki artykułowi poznasz lepiej ikebanę i znakomicie pasującą do niej altanę kwiatową.
 

Czym jest ikebana?
 

Ikebana jest wypełnioną mistycyzmem (i bardzo miłą dla oka) tradycją japońską oraz interesującą techniką medytacyjną. To sztuka układania kwiatów – a także innych elementów roślin – w harmonijne, zazwyczaj asymetryczne kompozycje. Dosłownie słowo “ikebana” oznacza “ożywić kwiaty” lub “żywe kwiaty”.
 

 

Na czym skupia się filozofia ikebany?

 

Ikebana to coś więcej niż tylko wprawne ułożenie roślin w ładną kompozycję. Za tą formą sztuki stoi bogata filozofia Dalekiego Wschodu. Bardziej niż efekt końcowy liczy się sam proces powstawania kwiatowego arcydzieła. Prawdziwej ikebany nie stworzysz szybko i mechanicznie. Należy jej poświęcić sporo czasu wypełnionego medytacją nad mistycznym związkiem człowieka z przyrodą, przemijaniem, cyklicznością pór roku, magicznym cyklem życia, efemerycznością i zwiewnością istnienia.

 

Ikebana opiera się na duchowej wymianie pomiędzy człowiekiem (twórcą) a rośliną (tworzywem). Krucha i delikatna roślina oddaje swoje życie w oczekiwaniu na pełną uroku przyszłość. Precyzyjne wykreowanie harmonijnej kompozycji to okazanie kwiatom szacunku i złożenie hołdu pięknu natury.
 

 

Zgodnie z jakimi zasadami tworzyć ikebanę?

 

W naszej kulturze przyzwyczailiśmy się, by zwracać uwagę głównie na liczbę i barwy kwiatów. Japończycy podchodzą do tego trochę inaczej, podkreślając przede wszystkim linearne aspekty kompozycji. Poza tym – w przeciwieństwie do nas – traktują kwiaty jako tylko jeden z wielu elementów dekoracyjnych, w dodatku nie ten najważniejszy.

 

Ikebana to sztuka przesycona symboliką. Dlatego poszczególne elementy układa się w trójkąt pionowy, w oparciu o trzy główne linie oznaczające niebo, ludzkość i ziemię. Pierwsza, czyli niebo, jest najdłuższa i znajduje się w centrum. Z kolei najkrótsza symbolizuje ziemię. Odpowiednie wyważenie kompozycji i znalezienie idealnej zależności między tymi liniami stanowi metaforę harmonii ludzi z otaczającą ich przyrodą.

 

W ikebanie za najbardziej istotne uważa się liście, łodygi, pędy czy gałęzie. Dopiero potem dodaje się kwiaty. Warto również znać symbolikę kwiatów i innych roślinnych elementów. Dla przykładu bambus oznacza przyjaźń.

 

Nierozłączną część całości stanowi również naczynie; musi pozostać spójne z ogólnym zamysłem. Najczęściej wybiera się naczynia pionowe (wazony, kielichy) lub płaskie (misy, dzbanuszki), wykonane z gliny i porcelany. Wewnątrz umieszcza się kenzan, czyli specjalną płytkę z kolcami, na które należy nabić łodygi, by dobrze się trzymały.

 

 

Jakie są główne style ikebany?

 

Do najbardziej znanych stylów japońskiej sztuki układania kwiatów należą:

 

Rikka. Oznacza “stojące kwiaty”. To najstarszy styl, obwarowany wieloma rygorystycznymi zasadami. Lubi imponować rozmiarami – kompozycje często mierzą nawet 1,5 metra wysokości. Elementy układa się symetrycznie w wąskich i wysokich naczyniach symbolizujących pień. Najczęstsze połączenie stanowią gałęzie sosny, cyprysu i cedru przekładane bambusem, chryzantemą czy magnolią.

 

Shoka lub seika. To klasyczny styl, w którym wierzchołki trzech głównych elementów powinny układać się w trójkąt. Do niskich naczyń wkłada się zazwyczaj lilie, aspidistry i róże.

 

Moribana. Oznacza “nagromadzenie kwiatów”. Tutaj kompozycje są niewielkie, ale złożone z wielu kwiatów, przeważnie mieczyków, gerber, lilii oraz chryzantem. Każdy z elementów ma ściśle określony kierunek nachylenia oraz długość.

 

Heika. Przy układaniu tego stylu nie wykorzystuje się płytki z kolcami. Do wysokiego wazonu należy włożyć takie rośliny, jak: goździki, chryzantemy, róże, tulipany, kalie, astry, irysy, narcyzy. Oczywiście wszystkie pod odpowiednim kątem.

 

Ta dziedzina sztuki, mimo że bardzo skupia się na tradycji, stale się rozwija i przekształca. Przez wieki powstało dużo różnorodnych stylów i szkół układania. Wiele z nich odrzuca sformalizowanie w kąt i pozwala na sporo swobody przy doborze formy czy materiałów.

 

 

Gdzie stawiać ikebanę?

 

W tradycyjnym domu japońskim ikebana zajmuje specjalne, honorowe miejsce zwane tokonomo. Nad nią znajduje się długi, zwijany pas papieru z sentencją albo malunkiem. Ikebana musi współgrać z przekazem zawartym na papierze.

 

U nas warto taką kompozycję umieścić w nowoczesnych, surowych, minimalistycznych wnętrzach. Szczególnie dobrze czuje się w pozbawionych ozdób i ciemnych kolorystycznie łazienkach, zawierających elementy wykonane z drewna czy kamienia. W widoczny sposób rozprasza monotonię i wypełnia cztery ściany równowagą płynącą z natury. Bo właśnie o to chodzi – by pamiętać, że ikebana to symbol jedności człowieka z przyrodą.

 

 

Dlaczego ikebana i altana kwiatowa to dobre połączenie?

 

Pisaliśmy już o tym, dlaczego kwiaty cięte powinno się trzymać w niskiej temperaturze. Zatem jeżeli masz przygotowane przepiękne ikebany, które chcesz sprzedać klientom w kwiaciarni czy sklepie, postaw na urządzenie chłodnicze, które odpowiednio wyeksponuje urok roślin, a jednocześnie znacznie przedłuży ich świeżość. Szkoda, by czasochłonna kompozycja zwiędła niemal natychmiast po stworzeniu.

 

Dlatego dobre rozwiązanie stanowi nasza altana chłodnicza, stworzona do przechowywania roślin w optymalnych dla nich warunkach. Dzięki panoramicznym szybom klienci obejrzą ikebanę z każdej strony, bez konieczności wyciągania jej z bezpiecznych objęć chłodu. Używając elektronicznego regulatora z wyświetlaczem, ustawisz idealną temperaturę. Oświetlenie LED wydobędzie z roślin więcej piękna. Altanę ozdobiliśmy eleganckim motywem kwiatowym, by jeszcze lepiej odnalazła się się w kwiaciarni.

 

To nie wszystko! Za pomocą naszego konfiguratora z łatwością zaplanujesz ustawienie kompozycji dokładnie na takiej wysokości, jaką preferujesz. Bazowo podest ma wysokość 40 centymetrów, ale możesz się też zdecydować na 20 lub 60 centymetrów.

 

Ikebanę możesz także umieścić na półkach podwieszanych lub - nowość w naszej ofercie! - regulowanych półkach instalowanych na prowadnicach.

 

Jeżeli chcesz poznać lepiej naszą altanę chłodniczą na kwiaty, a także inne produkty, skontaktuj się z nami telefonicznie za pomocą numeru 81 742 53 10 lub napisz na adres: rapa@rapa.lublin.pl. Chętnie udzielimy odpowiedzi na każde pytanie!

 

Sprawdź także