Dlaczego warto trzymać kwiaty w niskiej temperaturze

Dlaczego warto trzymać kwiaty w niskiej temperaturze

05.05.2022

Floryści – i nie tylko – znakomicie wiedzą, że kwiaty cięte to przepiękna, ale również dosyć ulotna przyjemność. Istnieje szereg zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym da się nieco przedłużyć trwałość kwiatów ciętych. Jednak nie zawsze okazują się one wystarczające, a przekwitłe rośliny to duża strata dla kwiaciarni. Warto więc podejść do tematu na zimno – i to zupełnie dosłownie. Rozkwitające pąki zachowają świeżość dużo dłużej, przebywając w chłodzie. Dlaczego trzymanie kwiatów w niskiej temperaturze zwiększa ich żywotność? Jaka temperatura jest najlepsza? Jak chronić kwiaty cięte w ciągu dnia, gdy trzeba je pokazać klientom? Na jakie urządzenie chłodnicze postawić? Między innymi tego dowiesz się poniżej.

 

Niska temperatura to dobry przyjaciel kwiatów

 

Kwiaty, zanim trafią na stoiska i do kwiaciarni, często przechowuje się w chłodni. Nic dziwnego, gdyż niska temperatura to prawdziwe dobrodziejstwo dla roślin:

 

 • Sprawia, że kwiaty i pąki rozwijają się wolniej. Dlatego rośliny są świeże dużo dłużej, a tym samym przez dłuższy czas nadają się do sprzedaży.
 • Hamuje parowanie wody z liści. Kwiaty pobierają zatem mniej płynu z pojemnika, co zmniejsza ogólne zużycie wody i zapobiega szybkiemu więdnięciu.
 • Ogranicza rozwój bakterii i obniża ryzyko choroby roślin.
 • Minimalizuje namnażanie się etylenu, czyli związku niszczącego chlorofil. Dzięki temu rośliny wolniej się starzeją i zrzucają liście oraz dłużej pozostają zdrowe i ładne.

 

Jeżeli nie zapewnisz kwiatom odpowiednio niskiej temperatury, może zajść konieczność wyrzucania ich nawet codziennie, gdyż szybko zwiędną i nie będą prezentować się wystarczająco atrakcyjnie. Natomiast trzymane w niskiej temperaturze zachowują świeżość do tygodnia. To ogromna różnica, nieprawdaż? Dzięki takim zabiegom masz szansę sprzedać bez żadnych strat nawet zapas kwiatów o krótkim okresie kwitnienia.

 

Do kwiatów ciętych podchodź na zimno

 

Jaką temperaturę kwiaty cięte lubią najbardziej? Różne rośliny mają trochę odmienne preferencje, ale jest to zazwyczaj od 5°C do 8°C. Do najdelikatniejszych roślin należą storczyki, wilczomlecze czy anturium. Te gatunki warto trzymać w trochę wyższej temperaturze niż resztę. Z kolei róże, gerbery czy goździki zniosą chłodniejsze warunki.

 

Temperatura przechowywania nie może być zbyt niska (absolutnie nie powinna zejść poniżej zera!), gdyż wtedy kwiaty przemarzną i nie będą nadawały się do sprzedaży. Postaraj się też zapobiegać nagłym zmianom i wahaniom temperatury, bo to wywoła u roślin stres wodny i obniży ich trwałość.

 

Kwiaty lubią zmarznąć również w trakcie dnia

 

W nocy trzymanie kwiatów w zimnie jest stosunkowo łatwe. Ale co z wieloma godzinami w ciągu dnia? Przecież wtedy rośliny trzeba wyjąć z bezpiecznych objęć chłodni i pokazać klientom. Spędzą one długie godziny w dużo wyższej, często zmiennej temperaturze, wyeksponowane na półkach czy stoisku. Taka zmiana nie odbije się na nich korzystnie. A nie da się przecież zrobić chłodni z całej kwiaciarni, gdyż w powietrzu musi panować temperatura, która nie odstraszy ludzi.

 

Dlatego zadbaj, by w ciągu dnia również zapewnić kwiatom idealnie chłodne warunki. Jak to zrobić, by nie ucierpiały na tym kwestie estetyczne związane z ekspozycją towaru? Mamy rozwiązanie w postaci lady chłodniczej na kwiaty L-BK. Klienci będą mogli podziwiać asortyment w pełnej krasie, a Ty zyskasz pewność, że rośliny wytrzymają w świetnym stanie przez długi czas.

 

 

Dlaczego kwiaty (i klienci) pokochają naszą ladę chłodniczą?

 

Ladę chłodniczą na kwiaty L-BK zaopatrzyliśmy w szereg rozwiązań, dzięki którym otulisz rośliny bezpiecznym chłodem, a jednocześnie w pełni zaprezentujesz ich nadzwyczajną urodę:

 • Dzięki specjalnej pokrywie „super lustro” ze stali nierdzewnej każdy już z daleka zauważy wszystkie piękne barwy kwiatów.
 • Poza lustrzaną pokrywą urządzenie posiada boki ze szkła hartowanego, więc klient z łatwością obejrzy rośliny z każdej strony, bez konieczności ich wyciągania.
 • Jeśli planujesz dowolnie zestawiać kompozycje, pomogą w tym wyjmowane segmenty.
 • Z przodu znajdują się panele, w które włożysz karteczki z ważnymi informacjami, na przykład ceną czy nazwami kwiatów. Klient na pewno doceni takie ułatwienie.
 • Kwiaty pozostaną świeże na bardzo długo, gdyż zastosowaliśmy chłodzenie dynamiczne. Dzięki niemu temperatura w środku rozkłada się równomiernie.
 • Jeżeli troszczysz się o środowisko, spieszymy z informacją, że do chłodzenia wykorzystaliśmy ekologiczny czynnik R-290.
 • Urządzenie wyposażyliśmy w łatwy w obsłudze elektroniczny regulator z wyświetlaczem. Dlatego ustawisz dokładnie taką temperaturę, jakiej sobie życzysz.
 • Chcesz szybko przestawić ladę w inne miejsce? Żaden problem. Przymocowaliśmy do niej cztery koła obrotowe. Oczywiście dodaliśmy również dwa hamulce, więc masz pewność, że pozostanie stabilna.
 • Ladę pomalujemy na taki kolor, jaki sobie życzysz. Będzie zatem idealnie pasować do wystroju kwiaciarni i do Twojej marki.
 • Nawet jeśli masz niewielką przestrzeń do zagospodarowania, nie musisz się martwić. Dysponujemy trzema rozmiarami urządzenia. Możesz wstawić do środka 6, 9 lub 12 pojemników o średnicy 27 centymetrów.
 • Ladę trzeba regularnie czyścić, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję. Zrobisz to szybko i sprawnie, gdyż zbudowaliśmy ją z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ladzie kwiatowej lub innych produktach, koniecznie zadzwoń na numer 81 742 53 10 lub napisz na adres: rapa@rapa.lublin.pl. Z radością odpowiemy na każde pytanie!

 

Sprawdź także