Przewodnik po wyposażeniu sklepu – jak wybrać ladę chłodniczą

Lady chłodnicze w sklepie spożywczym

Przewodnik po wyposażeniu sklepu – jak wybrać ladę chłodniczą

08.01.2021

Lady chłodnicze służą do eksponowania produktów spożywczych, często takich, które nie mają już opakowania ochronnego (np. sery, mięso, wędliny). Wymagają obecności sprzedawcy, dlatego ważne jest, by zarówno wyposażenie jak i budowa urządzenia, ułatwiały pracę.

Meble chłodnicze to część standardowego wyposażenia dzisiejszych sklepów. Dzięki nim możesz przechowywać produkty w odpowiednich temperaturach, dbasz o ich świeżość i dostępność. Na wybór tego rodzaju urządzeń wpływa szereg czynników. Dzisiaj podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie lady chłodniczej.

 

Analizuj wyposażenie standardowe i poznaj specyfikację lady

Lada chłodnicza jest częścią wyposażenia i musi spełniać określone wymagania techniczne i estetyczne. Przeglądając asortyment lad, zwróć uwagę na:

  • Budowę. Z racji tego, że lady chłodnicze przeznaczone są do przechowywania żywności, powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia i łatwych w czyszczeniu i dezynfekcji. Hartowane szyby i konstrukcja ze stali nierdzewnej zapewniają bezpieczeństwo i długi okres użytkowania.
  • Chłodzenie i nadmuch. Układ chłodniczy zapewnia odpowiednią temperaturę wewnątrz urządzenia. Lady, w których zastosowano chłodzenie grawitacyjne, nie wpływają niekorzystnie na wysychanie produktów. Dodatkowy autonomiczny system osuszania szyb (dostępny standardowo w naszych ladach SiX i jako opcja w innych modelach) dodatkowo wspiera właściwą pracę urządzenia nawet w najtrudniejszych warunkach.
  • Wygoda użytkowania. Lada musi być łatwa w obsłudze. Zwróć uwagę, czy posiada automatyczny system odparowania skroplin i dostęp do skraplacza, który nie wymaga używania narzędzi. Skróci to czas konserwacji i ułatwi utrzymanie urządzenia w czystości.
  • Design. Szyby proste czy gięte? Panele malowane na kolor czy z płyty meblowej? To dopiero część pytań, które pojawią się, kiedy zobaczysz, ile wariantów może mieć lada chłodnicza. Pamiętaj jednak, że funkcjonalność powinna być jej nadrzędną cechą. Zwróć zatem uwagę na:
  • pojemność przechowalnika i szerokość drzwiczek,
  • głębokość ekspozycji,
  • zastosowane materiały (najlepiej sprawdza się stal nierdzewna),
  • łatwy dostęp do zakamarków.

Dziś z łatwością znajdziesz lady w wielu różnych kolorach (sprawdź np. naszą L-B3) lub z dekorami z płyty meblowej (zastosowane w linii SiX). Nowoczesne urządzenia podkreślają markę sklepu, budują pozytywne skojarzenia u klientów i sprawiają, że wnętrza są dopracowane.

  • Sposób otwierania szyb frontowych. Polecamy te lady, których szyby frontowe otwieramy do góry. Dzięki temu łatwiej je utrzymać w czystości, a w ciasnych pomieszczeniach nie zabierają dodatkowego miejsca po bokach.
  • Oświetlenie. Dedykowane grupom produktów (mięsnym lub mlecznym) korzystnie wpływa na jakość ekspozycji. Energooszczędne oświetlenie LED nie tylko wpłynie korzystnie na rachunki za prąd, ale też nie zniszczy produktów.

 

Kolory lady chłodniczej

 

 

Zestawiać pojedyncze lady czy łączyć w ciągi?

Twój sklep jest na tyle duży, by pomieścić kilka lad chłodniczych? Polecamy, byś już na początku planowania ustawienia urządzeń rozważył instalację ciągu lad. Pozwoli to uzyskać spójną konstrukcję. Oszczędzisz trochę miejsca, które zajmowałyby dodatkowe boki każdej z lad.

Rozważ też instalację dwóch (lub więcej) urządzeń, jeśli chcesz przechowywać w ladach różne produkty. Zwłaszcza takie, które wymagają innego oświetlenia. Mięso i wędliny oświetlamy inaczej niż nabiał, o czym pisaliśmy w artykule: Zagraj światłem – jak wybrać odpowiednie oświetlenie dopasowane do asortymentu.

Wstawienie przegrody jest dobrym rozwiązaniem, jeśli dwie dedykowane lady nie zmieszczą się w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że odpowiednie światło może pracować na wyniki sprzedaży i naprawdę warto je wykorzystać.

Skoro mówimy o ciągach lad, warto wspomnieć o ladach narożnych, które świetnie sprawdzają się w organizacji przestrzeni sklepowej. Nieduże dostawki dzielone na zewnętrzne i wewnętrzne pozwalają wydzielić długie ekspozycje pod kątem i łączyć je bardziej funkcjonalnie.

 

 

Ciąg lad pozwala oszczędzić miejsce

 

Wybierz dodatki, które oszczędzą Twój czas

Wyposażenie standardowe to nie wszystko. W zależności od modelu, do lad chłodniczych możesz zakupić dodatkowe akcesoria lub modyfikacje dopasowane do Twoich potrzeb. Od niestandardowych dekorów, po elementy, które znacząco wpłyną na wygodę i efektywność obsługi. Wśród wyposażenia dodatkowego warto zwrócić się szczególną uwagę na:

Kaskadę ze stali nierdzewnej – to propozycja dla osób, które szczególnie dbają o ekspozycję produktów. Dzięki niej zyskasz dodatkową widoczność i łatwiej podzielisz asortyment na grupy.

Nakładkę pod kasę lub wagę – dzięki której blat będzie służył dłużej. Jest ruchoma, więc dodatkowo usprawnia pracę i przemieszczanie się wzdłuż urządzenia.

Dodatkowe podwójne gniazdo elektryczne, które pozwoli podłączyć dodatkowe urządzenie i oszczędzi Ci kłopotu z przedłużaczami.

Komplet 4 kół ze stopką regulowaną – to dobre rozwiązanie, które pozwoli przesuwać lady. Jeśli regularnie zmieniasz ustawienia mebli lub potrzebujesz, by były mobilne, zainwestuj w wytrzymałe koła, które możesz samodzielnie wyregulować.

 

Kiedy kupić ladę chłodniczą?

Zdecydowanie polecamy, byś nie odkładał zakupu lady chłodniczej na ostatni moment. W przeciwieństwie do regałów czy szaf zapleczowych są to dość obszerne urządzenia, których ustawienie należy dokładnie zaplanować. Nasi przedstawiciele pomogą w wymiarowaniu przestrzeni, dobiorą najlepsze produkty i zaplanują montaż, który idzie nam naprawdę sprawnie.


 

Sprawdź także