Retro czy nowoczesność – jak atrakcyjnie urządzić cukiernię?

Retro and modern photo-collage of inspiration

Retro czy nowoczesność – jak atrakcyjnie urządzić cukiernię?

26.05.2022

Oczywiście najważniejszy element każdej cukierni stanowi słodki asortyment. Stworzony przez Ciebie lokal nie będzie dobrze prosperować, jeśli nie zadbasz o wysokiej jakości torty, ciasta, ciasteczka, muffinki, tarty itp. Jednak nie tylko z tego powodu klienci chętnie odwiedzają cukiernię. Mają ochotę usiąść w ładnym, relaksującym wnętrzu i spokojnie cieszyć się drobnymi przyjemnościami. Po prostu potrzebują chwili dla siebie, momentu wyciszenia, oderwania od codzienności, naładowania pozytywną energią. Jeśli im to zapewnisz, wtedy chętnie wrócą oraz opowiedzą o Twoim miejscu znajomym. Dlatego pamiętaj, że smaczny produkt to nie wszystko. Liczy się również to, jak urządzisz całą cukiernię. Na jaki styl postawić? Retro czy nowoczesność? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wybierzesz wystrój bliższy Twemu sercu i z łatwością wdrożysz go w życie. Powodzenia!

 

 

Stylowe retro, czyli miły powiew nostalgii

Nietuzinkowość i radość – tak można szybko scharakteryzować styl retro. Jeśli chcesz zapewnić swoim klientom słodki powrót do przeszłości, ten wystrój okaże się strzałem w dziesiątkę. Zjedzenie pysznego ciastka w otoczeniu wyjętym żywcem z lat 50., 60. czy 70. dwudziestego wieku stanowi przyjemne doznanie dla wszystkich zmysłów. Ludzie z pewnością rozsmakują się w takim klimacie i będą chcieli wracać.

Jak zaplanować kolorystykę? Do stylu retro pasują zarówno jasne i pastelowe kolory (które znakomicie się sprawdzają w mniejszych wnętrzach), jak i wyraziste, ciemne barwy. Nie bój się wykorzystać bordowy, ceglasty pomarańczowy, mocny czerwony, musztardowy żółty, butelkowy zielony, złoty, turkusowy. Ważne, by zachować trochę umiaru i nie popaść w przesadę, żeby wystrój nie przytłaczał krzykliwością i nie stał się chaotyczny.

Ściany nie powinny być neutralnym tłem. Mają przyciągać uwagę i elektryzować, więc zadbaj o szaleństwo żywych i fantazyjnych kolorów. Wykorzystaj radosną tapetę, na której współgra wiele intensywnych barw i łączą się różnorodne wzory geometryczne albo motywy kwiatowe. Z takimi ścianami dobrze czuje się drewniany parkiet, na przykład ułożony w jodełkę. Przy oknach z kolei powieś wzorzyste zasłony.

 

 

Kolejnym krokiem jest wykreowanie wygodnej i przyjemnej przestrzeni, w której chętnie usiądzie klient. Sprawdzą się tutaj drewniane lub plastikowe meble o zaokrąglonych kształtach. Dobrym pomysłem okażą się też tapicerowane krzesła i pikowane kanapy. Na stolikach postaw stylowe wazoniki lub drewniane doniczki z roślinami.

Nie zapominaj też o dodatkach vintage. Może uda Ci się wygrzebać coś ciekawego na strychu lub na targach staroci. Telefon z tarczą, aparat fotograficzny czy odbiornik radiowy sprzed kilku dekad, stojący zegar, plastikowe figurki z czasów PRL, makramy naścienne, dywanik w geometryczne wzory, stojące lampy, dawne plakaty w drewnianych ramkach… To wszystko pomoże Ci szybko wykreować niezapomniany klimat. Może uda Ci się też zdobyć stare talerzyki i spodki, na których będziesz serwować słodkości.

 

 

Oczywiście w ferworze przygotowań nie zapomnij o pomysłowym i ciekawym wyeksponowaniu ciast i ciasteczek. W końcu jest to produkt, który chcesz sprzedać. Żeby słodkości jak najdłużej pozostały świeże, a jednocześnie natychmiast przykuwały uwagę, wyeksponuj je w stworzonym do tego celu urządzeniu chłodniczym. Jak wspominaliśmy, styl retro lubi zaokrąglone kształty mebli, dlatego znakomicie sprawdzi się tutaj witryna cukiernicza C-B. Bez problemu dopasujesz ją do wnętrza retro, wybierając z szerokiej palety kolorów i dekorów drewniane elementy. Urządzenie będzie świetnie współistniało ze starodawnymi dodatkami i intensywnymi wzorami.

 

Styl nowoczesny, czyli funkcjonalność i prostota

Styl nowoczesny to zupełnie inna bajka niż retro. Jednak również stanowi rewelacyjną otoczkę dla wypieków i innych słodkości. Na pierwszy plan wybija się funkcjonalność, komfort, minimalizm i umiar. Widać też spory sentyment do geometrii. W takim wnętrzu klienci błyskawicznie się wyciszą i na chwilę odetną od nadmiaru bodźców.

Jak zaplanować kolorystykę? Tutaj szaleństwo barw odchodzi w kąt. Prym wiodą stonowane, neutralne kolory: czarny, biały, szary, beżowy, brązowy. Nie przytłaczają i stanowią nienachalne tło. Można je ze sobą zestawiać i łączyć po kilka albo postawić na jedną dominującą barwę.

W stylu nowoczesnym stosuj takie materiały, jak: stal, szkło, drewno, beton czy chrom. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, ściany pomaluj na biało. Jednak możesz również wykorzystać inną barwę z tych, które wymieniliśmy powyżej. Zrezygnuj z zasłon w oknach; światło słoneczne naturalnie rozjaśni wnętrze, a widoczna ulica będzie stanowić żywy obraz.

Nie przesadzaj z ilością zbędnych mebli, gdyż liczy się głównie przestronność i umiarkowanie. Wybierz krzesła i stoliki o prostych, geometrycznych formach. Zrezygnuj z pikowania, zbędnych elementów, masywnych kształtów. Meble powinny być przede wszystkim wygodne i niewielkie.

Styl nowoczesny nie lubi przeładowania w postaci dodatków i zdobień. Im mniej, tym lepiej.  Oczywiście nie musisz rezygnować z wyrazistych i barwnych elementów; pamiętaj jedynie, by nie przesadzić z ich ilością. Na przykład zawieś na ścianie reprodukcję modernistycznego obrazu lub zdjęcia w ramkach. Postaw też na eleganckie w swej prostocie wazony lub lampy.

 

 

Jak wyeksponować sprzedawane słodkości, żeby ładnie się dopasowały do minimalistycznego i funkcjonalnego zamysłu? Tutaj też sprawdzi się urządzenie chłodnicze, które nie tylko znacznie przedłuży świeżość produktów, ale też zaprezentuje ich urodę w pełnej krasie. Do stylu nowoczesnego pasuje doskonale witryna cukiernicza Excellente C oraz C-A, zamknięte w prostą i lekką formę geometryczną. Jeśli zdecydujesz się na jeden z tych modeli, wybierz z proponowanej palety stonowane barwy – na przykład w kolorze, na jaki planujesz pomalować ściany.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych witrynach cukierniczych? Nie masz pewności, który model wybrać? Koniecznie skontaktuj się z nami telefonicznie za pomocą numeru 81 742 53 10. Możesz też napisać na adres: rapa@rapa.lublin.pl. Z radością pomożemy!

Sprawdź także