Demontaż szyb w ladach chłodniczych – jak zrobić to samemu?

21 kwi 2022

Samodzielny demontaż sprzętu dla wielu brzmi jak czarna magia i coś, co potrafi zrobić tylko i wyłącznie fachowiec. Jednak nie zawsze mamy obok fachowca, nieprawdaż? Dlatego pokażemy Ci, jak skutecznie odczarować takie zadanie za pomocą narzędzi i własnych rąk. Naprawdę możesz pokusić się o samodzielny demontaż szyb w ladach chłodniczych. W jaki sposób? Wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek. Wierzymy, że da Ci to sporo satysfakcji! 

 

Po co w ogóle wymontowywać szyby? Otóż jest to niezbędne, jeżeli zamierzasz przenieść ladę chłodniczą przez wąskie drzwi czy okno. Dzięki temu urządzenie zmieści się w danym otworze i nie uszkodzi się podczas przenoszenia.

 By przystąpić do samodzielnego demontażu szyb, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Zaopatrz się w takie przedmioty, jak:

 

  • poziomica o minimalnej długości 2 m; 
  • wkrętarka z bitem krzyżakowym i bitem ampulowym (imbus) 4; 
  • klucz płaski 10 mm i 7 mm (potrzebny do modeli B, C, D, E, F);  
  • nożyk.

 

Masz je już pod ręką? No to działamy!

 

Sposób demontażu szyb zależy od modelu lady chłodniczej, dlatego przygotowaliśmy trzy różne instrukcje.

 

Demontaż szyb w ladach chłodniczych od A do E

W modelach lad A, B, C, D i E szyby zdemontujesz w bardzo podobny sposób:

1. W pierwszej kolejności należy wyjąć szyby czołowe z prowadnicy. Aby to zrobić, odchyl szybę do przodu, a następnie wyciągnij ją do góry. 

2. Następnie za pomocą klucza płaskiego odkręć szybę górną (w modelu A), a potem chwyć ją oburącz i ostrożnie unieś. W modelach B, C, D i E szyba czołowa to jednocześnie szyba górna, więc jest już zdjęta. Musisz zamiast tego odkręcić daszek metalowy kluczem płaskim 7 mm i delikatnie odłączyć oświetlenie. 

3. Teraz przyda się wkrętarka. Wykręć śruby, które trzymają metalową nakładkę oraz blat urządzenia. Zdejmij te elementy. 

4. Ponownie korzystając z wkrętarki, odkręć boki urządzenia. 

5. Za pomocą nożyka usuń silikonową warstwę, która przykleja szybę korpusu urządzenia. Pamiętaj, by jedną ręką podtrzymywać taflę szklaną przed upadkiem. 

6. Na koniec wyjmij szyby boczne. 

 


Demontaż szyb w ladach chłodniczych F

W modelach lad F szyby zdemontuj w następujący sposób:

1. Zdejmij szybę górną, chwytając ją oburącz i ostrożnie unosząc. Nie jest ona niczym przytwierdzona, więc nie musisz używać żadnych narzędzi. 

2. Za pomocą klucza płaskiego 10 mm zdemontuj linkę do uchwytów w szybie czołowej. Uwaga: puszczenie linki i gwałtowne jej zwinięcie się grozi uszkodzeniem elementów urządzenia. 

3. Gdy linka będzie już zdjęta, ostrożnie wyciągnij szybę czołową w analogiczny sposób jak w modelach A, B, C, D i E. 

4. Pora na demontaż szyb bocznych. By udało Ci się to zrobić, wykręć daszek, łączniki górne i poprzeczki pionowe. 

5. Na koniec unieś szyby boczne, by je wyjąć. 

 


Demontaż szyb w ladach chłodniczych SiX

Przy tym modelu lady zaopatrz się dodatkowo w klucz lub bit TORX T25, klucz lub bit ampul (imbus) 2,5 oraz klucz nasadowy z grzechotką 10 mm i z przedłużką.

1. Zdejmij szybę górną, chwytając ją oburącz i ostrożnie unosząc. Nie jest ona niczym przytwierdzona, więc nie musisz używać żadnych narzędzi.

2. Ustaw szyby w pozycji maksymalnie otwartej. Odkręć śruby mocujące szyby w uchwytach systemu (stosując klucz/bit TORX). 

3. Odkręć daszek metalowy (stosując klucz/bit ampul 2,5) i jednocześnie odłącz zasilanie od oświetlenia. 

4. Unieś szyby boczne, by je wyjąć 

5. Następnie odkręć boki urządzenia. 

6. W kolejnym kroku zdemontuj panele frontowe (za pomocą klucza płaskiego 7 mm) oraz listwy z termometrem elektronicznym (przy użyciu śrubokręta gwiazdkowego). 

7. Na sam koniec usuń wsporniki szyb (korzystając z klucza nasadowego). 

 

Uwaga! Przy wyjmowaniu każdej szyby zachowaj szczególną ostrożność. Chwyć szybę mocno i pewnie, a następnie delikatnie odstaw ją na bok. Pilnuj, by niechcący nie uderzyć nią o urządzenie czy podłogę. W naszych ladach chłodniczych stosujemy szkło hartowane, dzięki czemu taka szyba jest sześć razy bardziej wytrzymała niż zwykłe szkło. Jednak przy odpowiednio wysokim nacisku lub uderzeniu w krawędź i tak może ona ulec uszkodzeniu. Dobra wiadomość: tafla ze szkła hartowanego nie pęka, lecz rozpada się na drobne kawałeczki. Jeśli nawet wypuścisz ją z rąk, istnieje bardzo mała szansa, że się skaleczysz. Oczywiście zakładamy, że pójdzie Ci śpiewająco, więc nie przetestujesz takich wypadków w praktyce.

 

Udało się z łatwością dokonać demontażu i przenieść urządzenie? Miej na uwadze, że przy ponownym montażu szyb bardzo ważne jest wypoziomowanie lady chłodniczej. Ustaw urządzenie na płaskiej i równej powierzchni, a potem za pomocą poziomicy upewnij się, czy nie ma żadnego odchylenia. Bazuj na aluminiowej prowadnicy szyby czołowej od góry.

 

Szukasz idealnej lady chłodniczej lub masz jakiekolwiek pytania odnośnie demontażu? Zadzwoń na numer 81 742 53 10 albo napisz na adres:rapa@rapa.lublin.pl. Chętnie pomożemy!

 

Sprawdź także