Jak wybrać szafę chłodniczą - przewodnik po urządzeniach i korzyściach

Jak wybrać szafę chłodniczą do rodzaju działalności

Jak wybrać szafę chłodniczą - przewodnik po urządzeniach i korzyściach

21.01.2021

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz żywność, prowadzisz restaurację czy cukiernię, szafa chłodnicza to podstawa wyposażenia Twojego biznesu. Właściwie wybrana szafa nie tylko utrzymuje świeżość produktów, ale też pomaga we właściwej ekspozycji asortymentu i ułatwia obsłudze codzienną pracę. Możliwości jest wiele, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy chłodniczej. 

 

Czym jest szafa chłodnicza? To urządzenie, które można w uproszczeniu określić „profesjonalną lodówką”. Podobnie, jak te domowe, działa 24 godziny na dobę, przez cały rok. Posiada jednak inne parametry pracy niż lodówki domowe i inną budowę. Oprócz produktów spożywczych (np. mięso, nabiał) przechowasz w nich półprodukty i produkty gotowe do spożycia, np. wykwintne desery, kanapki czy soki.  

 

Wybierz model do ekspozycji lub na zaplecze 

 

Na początek zastanów się, gdzie ma pracować Twoja szafa i kto będzie z niej korzystał. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia 

  • z drzwiami stalowymi (szafy Z i Z ecoline) - najlepiej sprawdzą się na zapleczu czy w magazynie; 
  • z drzwiami przeszklonymi (z jednej strony, np. szafy S i S ecoline) - dla sklepów samoobsługowych, stacji benzynowych oraz na zaplecze;
  • przeszklone z dwóch stron (szafy 2S) - do ekspozycji produktów, które podaje sprzedawca.

Szafy z drzwiami stalowymi najczęściej pracują na zapleczu lub w kuchni, gdzie korzystają z nich wyłącznie pracownicy. Jeśli jednak chcesz ograniczyć zużycie prądu, rozważ zakup szafy z drzwiami przeszklonymi. Dzięki temu, że nie trzeba otwierać szafy, by sprawdzić, co znajduje się w środku, pracownicy rzadziej będą otwierać drzwi. Tym samym zaoszczędzisz energię potrzebną do utrzymania temperatury. 

Szafy podwójnie przeszklone powstały, by atrakcyjnie wyeksponować produkty, które muszą być przechowywane w określonej temperaturze i jednocześnie są podawane przez obsługę.


Rodzaje szaf chłodniczych

 

Kluczowe parametry techniczne, które musisz przemyśleć

 

Wiesz już, kto i gdzie będzie korzystał z szafy chłodniczej. Ograniczyłeś listę dostępnych modeli o te, które są dedykowane wybranej przestrzeni. Kolejnym krokiem będzie wybór modelu najlepszego pod względem parametrów technicznych. Zwróć uwagę na:

 
  • Wielkość - musi być dopasowana do przestrzeni, którą dysponujesz oraz rodzaju i ilości sprzedawanych produktów. W naszej ofercie znajdziesz zarówno niewielkie szafy jednodrzwiowe, jak i dwudrzwiowe urządzenia o znacznych szerokościach. 
  • Umiejscowienie agregatu (na górze lub na dole) - będzie to miało wpływ na Twoją pracę. Szafy z agregatem górnym wyposażone są w system automatycznego odparowania skroplin (nie musisz pamiętać o jego opróżnianiu). Dodatkowo półki rozmieszczone są niżej, co ułatwia przenoszenie produktów. 
  • Materiały, z których wykonana jest konstrukcja - polecamy wnętrze wykonane ze stali nierdzewnej, która jest łatwa w czyszczeniu i spełnia wymagania sanitarne. 
  • Rodzaj i rozstawienie półek - półki regulowane ze wspornikami umożliwią dopasowanie wnętrza do przechowywanych produktów. Szafy przeznaczone do ekspozycji polecamy wyposażyć w półki gęste, które ułatwiają ustawienie asortymentu o mniejszych wymiarach.  
  • Czynnik chłodniczy - dbamy o środowisko naturalne, dlatego w naszych urządzeniach stosujemy naturalny czynnik chłodniczy R-290.
  • Klasa klimatyczna - określa, jaką temperaturę musi mieć otoczenie urządzenia. Wybierz 3 klasę klimatyczną, jeśli w pomieszczeniu temperatura wynosi od +16°C do +32°C.  Dla wyższego zakresu temperatur (od +18°C do +38°C), zainwestuj w szafę w 4 klasie klimatycznej.
  • Łatwość obsługi - w tej kategorii znajdzie się wszystko to, co usprawnia codziennie czynności. Z pewnością do takich elementów należy regulator temperatury z elektronicznym wyświetlaczem, sposób otwierania drzwi (wygodne uchwyty lub drzwi rozsuwane), drzwi samodomykające z odpowiednim zamkiem czy możliwość montażu drzwi po lewej lub prawej stronie. 

Jak wybrać szafę chłodniczą

 

Opieka po zakupie też odgrywa niemałą rolę

 

Zależy nam, by urządzenie spełniało Twoje oczekiwania. Dlatego nasz serwis jest zawsze do dyspozycji, jeśli masz pytania. Serwis gwarancyjny prowadzimy sami, dzięki temu masz pewność, że urządzeniem zajmie się serwisant, który wie o nim wszystko. 

 

Na każdym etapie wyboru szafy służymy pomocą, doradzamy. Nie tylko w kwestii samych urządzeń. Pomożemy Ci zmodyfikować wybrany produkt tak, by praca z nim była jeszcze przyjemniejsza. Wiemy też, że każdy biznes wymaga indywidualnych rozwiązań. Dlatego chętnie wprowadzimy w wybranym urządzeniu takie zmiany, które pomogą Ci rozwiązać problemy. 

 

Szukasz czegoś innego? Potrzebujesz urządzenia, którego nie ma na rynku? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy oraz doświadczenia. Wspólnie zaprojektujemy i wykonamy urządzenie zgodnie z Twoimi wytycznymi. 

 

Sprawdź także